Płock: 34. Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe w WSD
19 listopada 2011 | 11:22 | eg Ⓒ Ⓟ
Zakończyło się dwudniowe (17-18 listopada) 34. Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe, inicjowane przez Koło Naukowe Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Odbywało się ono pod hasłem „Kościół i Internet”, a gośćmi byli m.in. nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore i rzecznik Episkopatu Polski ks. dr Józef Kloch.
Bp Piotr Libera w pierwszym dniu sympozjum przypomniał, że dziś ten nowy etap w rozwoju ludzkości nazywa się „galaktyką Internetu”, „erą cyfrową” czy „społeczeństwem sieci”. Internet stał się podstawowym źródłem wiadomości i informacji o wydarzeniach i ideach, jednak „nie można zamykać się w świecie wirtualnym, uciekać przed normalnymi relacjami rodzinnymi i przyjacielskimi. Trzeba sobie uzmysławiać, że człowiek ma nie tylko zdolność myślenia technicznego, ale także kontemplatywnego”, podkreślał ordynariusz płocki.
Nuncjusz Apostolski abp Celestino Migliore przypomniał, że 8 czerwca tego roku papież Benedykt XVI zainaugurował nowy portal internetowy Stolicy Apostolskiej, umieszczając na ten temat, za pośrednictwem iPoda, krótką informację na Twitterze. Zaznaczył jednak, że o ile Internet bazuje na wymianie informacji, o tyle główną cechą Kościoła jest wspólnotowość. Nawet w Internecie nie przestaje się być chrześcijaninem:
„Trzeba się zastanowić, jak przeprowadzić ludzi z cyberprzestrzeni do wspólnotowości”, mówił abp Migliore.
Rzecznik prasowy Episkopatu ks. dr Józef Kloch zachęcał przyszłych duszpasterzy do pisania blogów: „Jeśli ktoś jest chrześcijaninem, nie powinien stać z zamkniętą przyłbicą, ale świadczyć. Szalenie popularne i bardzo nośne są blogi. Blogowanie to gościnność online: otwieranie drzwi, zapraszanie do środka, dzielenie się opiniami. Blogowanie otwiera drzwi, które do tej pory były dla nas zamknięte. Gdy bloger odpowiada na komentarze, tworzy się dialog”, stwierdzał ks. Kloch.
W gronie prelegentów był także ks. Artur Stopka, rzecznik prasowy Archidiecezji Katowickiej, autor bloga Stukam. pl. Policzył, że w Polsce blogi pisze około 150 księży, niektórzy anonimowo. Wybrał tę formę komunikacji, ponieważ uważa, że ksiądz piszący blog, spełnia w ten sposób realnie swoją funkcję duszpasterską.
Natomiast Rafał Sadowski, autor gier komputerowych, przekonywał, że Facebook jako narzędzie może być alternatywą dla strony parafialnej. Trzeba jednak mieć świadomość, że w sieci nie ma autorytetów i że bez zdrowego dystansu nie da się w niej ewangelizować.
Z kolei dr Monika Przybysz z Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na UKSW dawała wskazówki, jak tworzyć dobrą stronę parafialną w Internecie. Jej zdaniem w „chaosie mediów społecznościowych” strona taka zapewni wiarygodne informacje. Ponadto buduje ona wspólnotę, jest wizytówką parafii i Kościoła powszechnego, przestrzenią katechizacji. Natomiast dr Marek Robak, twórca portalu ekai.pl, wykazywał, iż wirtualność jest częścią kultury, ale może przyczynić się do „zatrucia informacyjnego”, gdyż coraz więcej informacji powoduje zaburzenia poznawcze. Ponadto sugerował, aby nie wprowadzać podziału między sferami wirtualną a realną.
Na zagrożenia płynące z uczestnictwa w „cyfrowym kontynencie” wskazał ks. prof. dr hab. Alojzy Drożdż z Uniwersytetu Śląskiego. Manipulacja, wpływ na świadomość i podświadomość oraz na decyzje, ograniczanie wolności człowieka i cyberterroryzm to m.in. ujemne skutki obcowania z Internetem. Jednym z nich jest też rozpad więzi małżeńskich, co wykazał ks. dr Mirosław Kosek, rektor WSD w Płocku: „Zagrożenie to wzrasta, ponieważ ciągle poszerza się grono korzystających z Internetu. Jednym ze skutków uzależnienia od Internetu jest konfliktowość i niewierność w małżeństwie”, wymieniał rektor.
Uczestnicy sympozjum brali także udział we wspólnych Eucharystiach i modlitwie Liturgią Godzin. Wysłuchali też koncertu zespołu „Propaganda Dei”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.