Płock: otwarcie Płockiego Parku Pamięci „Katyń – Smoleńsk 2010”
08 października 2011 | 16:27 | eg Ⓒ Ⓟ
Płocki Park Pamięci „Katyń – Smoleńsk 2010”, tablicę dedykowaną 96. Ofiarom katastrofy smoleńskiej oraz pomnik „Płockiej Niobe” poświęcił bp Piotr Libera 7 października, przy parafii św. Aleksego w Płocku-Trzepowie. Uroczystość odbyła się z licznym udziałem lokalnej społeczności oraz członków rodzin Ofiar tragedii z kwietnia 2010 r. Inicjatorem utworzenia parku był ks. kan. Zbigniew Kaniecki, proboszcz parafii wraz z komitetem społecznym.
Uroczystości rozpoczęły się poetyckim wieczorem pamięci w wykonaniu młodzieży w kościele św. Aleksego w Płocku-Trzepowie, pod kierunkiem Anny Antoszewskiej. Bezpośrednio po nim bp Piotr Libera przewodniczył koncelebrowanej Mszy św. w intencji 96. Ofiar katastrofy smoleńskiej. W homilii podkreślał znaczenie modlitwy różańcowej. Prosił, aby ciągle podejmować refleksję nad jej wartością, aby odkryć jej wielkość i piękno. Przypomniał, że w drugiej część modlitwy „Zdrowaś Maryjo”, zawarta jest prośba o obecność Maryi w momencie śmierci.
„`Módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinie śmierci naszej` – te słowa modlitwy brzmią szczególnie wymownie w dniu, w którym upamiętniamy w Płocku śmierć 96 Polaków, na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, którzy 10 kwietnia 2010 roku zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem – mówił bp Libera w kościele św. Aleksego. – My żywi, polecamy Miłosierdziu Bożemu tych synów i córki polskiego narodu, których nić życia została wtedy przerwana gwałtowną i niespodziewaną śmiercią” – akcentował.
Prosił, by wspólna modlitwa była „większa od wszelkich różnic i podziałów, także politycznych, ulotnych i pozbawionych głębszego sensu w obliczu ostatecznych spraw życia i śmierci”. Aby śmierć braci i sióstr, wbrew trudnym i zniechęcającym doświadczeniom minionych miesięcy „przyniosła owoce pojednania, jedności i pokoju”. – „Nasza Ojczyzna potrzebuje ludzi o światłych umysłach i gorących sercach, gotowych troszczyć się ofiarnie o dobro wspólne i podjąć służbę dla społeczności. Wielu z tych, którzy zginęli 10 kwietnia, wybrało taką drogę. Dlatego najlepszą formą uczczenia ich pamięci jest podjęcie prac i zadań, których oni nie dokończyli” – przekonywał ordynariusz płocki.
W trakcie Mszy św. Wiesława Niedzieska z Warszawy przekazała ziemię z Katynia i Smoleńska oraz dwa krzyże, jeden wykonany w Smoleńsku z brzozy. Wcześniej ziemię z tych miejsc przekazali parafii członkowie klubów kolarskich „Viktoria” i „Beneqteam”, którzy również przywieźli ją ze Wschodu osobiście. Po Eucharystii uczestnicy uroczystości procesyjnie, przy dźwiękach dzwonu, z zapalonymi zniczami w dłoniach, przeszli na teren Płockiego Parku Pamięci „Katyń – Smoleńsk 2010”.
Na miejscu Wiesława Niedzieska i Anna Kuć, córka zaginionej w Smoleńsku Bożeny Mamontowicz-Łojek, prezes Polskiej Fundacji Katyńskiej, odsłoniły tablicę dedykowaną Ofiarom tragedii oraz pomnik „Płockiej Niobe”, wykonany przez Jana Żebrowskiego z Płocka. Aktu ich poświęcenia oraz całego Płockiego Parku Pamięci dokonał bp Piotr Libera. Patroni uroczystości złożyli przy nim kwiaty i zapalone znicze. W czasie uroczystości wciągnięto na maszt flagę narodową i zaśpiewano hymn państwowy oraz pieśń „Bogurodzicę”.
Głos zabrali przedstawiciele rodzin Ofiar. Andrzej Melak, brat Stefana Melaka, powiedział, że w tym miejscu „bije serce Polski i żywa jest pamięć o tych, co tragicznie zginęli”. Stwierdził, że oddawanie tej pamięci w Warszawie jest „utrudnione i zabronione”. Tymczasem trzeba dociec prawdy o tragedii smoleńskiej, bowiem „bez tego nie ma wolności dla Polski”. Natomiast Paweł Deresz, mąż Jolanty Szymenek-Deresz, zapewniał, że Płocki Park Pamięci stanie się miejscem corocznych spotkań osób związanych z tragedią smoleńską. Przekonywał, że posadzone dęby będą przypominały, iż „jest jeden, niepodzielony kraj”.
Na zakończenie odczytane zostały nazwiska wszystkich 96. Ofiar tragedii. Potem młodzież złożyła róże i zapalone znicze przy każdym z 96. dębów w Płockim Parku Pamięci, a Anna Różyńska na skrzypcach zagrała „Ciszę”. Obok drzew, podarowanych przez Nadleśnictwo Płock, umieszczono kamienie z tabliczką z nazwiskiem osoby zaginionej oraz nazwiskiem rodziny lub instytucji, opiekującej się konkretnym dębem.
W uroczystości uczestniczyli członkowie rodzin Ofiar katastrofy smoleńskiej, członkowie komitetu organizacyjnego Płockiego Parku Pamięci, przedstawiciele władz samorządowych miasta Płocka i powiatu płockiego, Urzędu Marszałkowskiego, strażacy, harcerze, młodzież szkolna. Licznie obecni byli także mieszkańcy Płocka i wierni parafii św. Aleksego. Było także wiele pocztów sztandarowych szkół, instytucji i stowarzyszeń.
Oprawę muzyczną w kościele zapewnił chór z parafii Zmartwychwstania Pańskiego i Zespół Kameralny „Miraż” z Białegostoku, pod dyrekcją Lidii Trojanowskiej, śpiewała Weronika Trojanowska, na organach grał Tadeusz Trojanowski. Całość uroczystości poprowadził Mariusz Pogonowski, aktor Teatru Dramatycznego w Płocku.
Płocki Park Pamięci „Katyń – Smoleńsk 2010” powstał z inicjatywy ks. kan. Zbigniewa Kanieckiego, proboszcza parafii św. Aleksego w Płocku-Trzepowie, przy wsparciu komitetu organizacyjnego, z przewodniczącym Lechem Dąbrowskim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.