Drukuj Powrót do artykułu

Pielgrzymka rowerowa przez Polskę na Hel

10 lipca 2018 | 13:30 | eg | Gostynin Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. pielgrzymkarowerowa.pl

Czterdziestu sześciu rowerzystów z kilku miast w diecezji płockiej wzięło udział w ośmiodniowej pielgrzymce rowerowej, której punktem docelowym był Półwysep Helski. Podczas wyprawy modlili się w znanych sanktuariach. Rowerowi pielgrzymi pokonali ponad 800 km.

Grupa rowerzystów z Gostynina, Płońska, Pułtuska, Mławy i Płocka, po raz kolejny pod wodzą księży Pawła Czarneckiego z Płocka i Sebastiana Pakulskiego z Pułtuska wzięła udział w pielgrzymce rowerowej na Hel, najdalej wysunięty geograficznie fragment Polski. Najstarszym pielgrzymem był 71-letni Henryk Brzozowski z Gostynina, a najmłodszym także gostynianin 16-letni Szymon Marciniak.

Rowerzyści wyruszyli spod pomnika św. Jana Pawła II w Gostyninie, a potem na tamie we Włocławku połączyli się z pozostałą częścią grupą, jadącą od strony Płocka. Podczas 800-kilometrowej trasy każdy z ośmiu dni wyprawy rozpoczynali modlitwą. Po drodze zwiedzili i uczestniczyli w Mszach św. w sanktuariach i katedrach we Włocławku, Toruniu, Bydgoszczy, Piasecznie, Kościerzynie, Sianowie, Pelplinie, Wejherowie i Władysławowie. Najdłuższy odcinek, jaki pokonali jednego dnia, wyniósł 140 km (z Pelplina do Sianowa). Nocowali na terenie różnych parafii.

Kolejny raz w pielgrzymce uczestniczył Andrzej Adamski z Gostynina: – Biorę udział w tych pielgrzymkach ze względu na ich atmosferę. Jadąc rowerem, zastanawiam się nad usłyszanymi każdego dnia krótkimi kazaniami. Staram się odnieść to słowo do swojego życia. Jest to dla mnie duchowe wzmocnienie i odskocznia od codziennego życia, tak bardzo potrzebna dla psychiki. Poza tym człowiek zmęczony fizycznie lepiej poznaje samego siebie – powiedział po pielgrzymce gostyniński rowerzysta.

Była to już dziewiąta z kolei pielgrzymka rowerowa z udziałem wiernych z diecezji płockiej. W minionych latach cykliści odwiedzili m.in. Kalwarię Pacławską, Częstochowę, Kraków, Poznań, Wrocław, Wigry, Wilno i Lwów. Każdego roku wybierają inną trasę, aby dotrzeć do miejsc ważnych na religijnej mapie Polski i krajów sąsiednich.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.