Drukuj Powrót do artykułu

Płock: pierwsze Ekumeniczne Święto Stworzenia (zapowiedź)

08.09.2017 , eg, Płock, 08-09-2017 Ⓒ ℗

Pierwsze Ekumeniczne Święto Stworzenia odbędzie się w sobotę 9 września w Płocku. Przedsięwzięcie ma związek z obchodzonym od dwóch lat Światowym Dniem Modlitw o Ochronę Stworzenia. W wydarzeniu uczestniczyć będą przedstawiciele płockich Kościołów chrześcijańskich.

Jak informuje ks. kan. dr Włodzimierz Piętka, diecezjalny duszpasterz ekumeniczny, Ekumeniczne Święto Stworzenia nawiązuje do obchodzonego od dwóch lat Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Stworzenia, ustanowionego przez ojca świętego Franciszka. Także biskup płocki Piotr Libera poddał pomysł, aby podobny dzień o charakterze ekumenicznym obchodzić również w Płocku.

„Święto Stworzenia będzie miało charakter ekumeniczny, jest organizowane we współpracy z siostrzanymi Kościołami. Na specjalnie przygotowany program złożą się: refleksja przedstawicieli różnych Kościołów i wspólna modlitwa o ochronę dzieła stworzenia. Na miejsce celebracji wybrano siedzibę Szkół Katolickich oraz ogrody przy katedrze mariawickiej” – relacjonuje ks. Włodzimierz Piętka.

O godz. 16.30 w auli szkół przy ul. abp. Nowowiejskiego 2 biskup płocki Piotr Libera poprowadzi medytację o dziele stworzenia. Następnie w krótkich wystąpieniach głos zabiorą przedstawiciele płockich Kościołów: diakon dr Łukasz Leonkiewicz z Kościoła prawosławnego, wykładowca filozofii w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego – o ekologicznym przesłaniu patriarchy ekumenicznego Bartłomieja I; ks. Szymon Czembor, proboszcz parafii ewangelickiej w Płocku – o nauce Marcina Lutra na temat dzieła stworzenia i ks. prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski z Kościoła katolickiego – o cierpieniu zwierząt i perspektywach ekologii katolickiej.

Następnie w ogrodach przy mariawickiej Świątyni Miłosierdzia i Miłości bp Maria Karol Babi, biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów poprowadzi zamyślenie i modlitwę o ochronę świata stworzonego.

Do udziału w wydarzeniu zapraszają: Duszpasterstwo Ekumeniczne Diecezji Płockiej, parafia prawosławna pw. Przemienienia Pańskiego, parafia ewangelicka i parafia Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Płocku.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.