Drukuj Powrót do artykułu

Płock: popularność hermy św. Walentego

14 lutego 2018 | 11:19 | Płock / eg Ⓒ Ⓟ

XVII-wieczna herma św. Walentego jest bardzo chętnie oglądanym eksponatem w Muzeum Diecezjalnym w Płocku. Ten naturalnych rozmiarów relikwiarz wykonano ze srebra, ma on kształt popiersia, przedstawiającego patrona zakochanych w stroju liturgicznym. Poza tym w muzeum znajduje się też XVIII-wieczny obraz tego świętego.

Herma św. Walentego trafiła do Muzeum Diecezjalnego z jednej z parafii w diecezji. Zwiedzający diecezjalną placówkę muzealną z zainteresowaniem reagują na hasło „herma św. Walentego”. Pary chętnie fotografują się przy jego popiersiu naturalnych rozmiarów.

Zabytek posiada wysokość około 40 cm, przedstawia św. Walentego w stroju liturgicznym. Został wykonany pod koniec XVII w. Posiada dużą wartość artystyczną – jest wykonany ze srebra, złocony elementami dekoracyjnymi stosowaną kiedyś metodą ogniową. Polegała ona na tym, że rozpuszczano złoto z rtęcią i nanoszono je na srebro. Potem w piecu w wysokiej temperaturze rtęć odparowywała, a złoto pozostawało. Dzięki temu udawało się uzyskiwać grubszą i bardziej wyrazistą warstwę złota.

Jak informuje Barbara Piotrowska, wicedyrektor Muzeum Diecezjalnego w Płocku, eksponat ma charakter szczególny, ponieważ relikwiarze w formie hermy, z wyobrażeniem osoby świętej, należą do rzadkości.

W „starym” budynku Muzeum Diecezjalnym, w sali ks. Ksawerego Ziemieckiego, zwiedzający mogą także oglądać XVIII-wieczny obraz św. Walentego.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.