Płock: poświęcenie nowej kaplicy w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym
12 lutego 2010 | 17:13 | eg Ⓒ Ⓟ
Biskup Piotr Libera poświęcił w piątek 12 lutego nową kaplicę oraz erygował stacje Drogi Krzyżowej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku. Patronem kaplicy, która powstała w nowo zbudowanym pawilonie szpitalnym, został św. Pio z Pietrelciny . W homilii hierarcha podkreślał, że „krzyż drugiego człowieka jest sprawdzianem człowieczeństwa”.
„Przed krzyżem wszyscy są równi – mówił bp Libera podczas Mszy św. w płockim szpitalu. – Krzyż nie wprowadza różnic. Jezus na krzyżu jest jednaki dla wszystkich. Jesteśmy równi przed krzyżem osobistym i cierpieniem. Ono dotyka i dziecko, i papieża, staruszkę, młodzieńca, górnika i prezydenta”, wymieniał w homilii.
Podkreślał, że wszyscy są bezradni wobec cierpienia, zarówno wierzący, jak i ateiści. Cierpienie jest wszędzie, ale „szczególne nagromadzenie cierpienia jest w każdym szpitalu”. To właśnie w szpitalu „krzyż przybiera nieraz ogromne rozmiary, nabiera ogromnej wagi”. Zdaniem hierarchy, „trudno go objąć nawet rozumem, a co dopiero sercem”.
„Krzyż bowiem jest sprawdzianem człowieczeństwa przede wszystkim dla tych, którzy cierpią. W krzyżu znaleźć można sens naszego cierpienia i naszych codziennych krzyży. Jeśli krzyża naszego nie obejmujemy rozumem i sercem, wówczas tracimy sens. Wtedy chory jest tylko przedmiotem, a choroba – nieszczęściem” – podkreślił ordynariusz płocki.
„Człowiek czuje się jak ktoś godny pożałowania, bo nawiedziło go `fatum cierpienia`. Cierpienie nie jest fatum, nie jest zaskoczeniem. Cierpienie jest tak codzienne jak miłość, jak radość, jak przyjaźń. Cierpienie można zaakceptować, nawet pokochać” – przekonywał bp Libera.
„Krzyż drugiego człowieka jest sprawdzianem mojego człowieczeństwa. Jest bardzo ciężki, nieraz cięższy aniżeli krzyż własny. Ale ten krzyż jest do uniesienia. Każdy krzyż jest zadany wszystkim – albo go poniesiemy razem, albo jeden zostanie przygnieciony jego ciężarem, a inni pójdą sobie dalej”, mówił biskup w kaplicy św. ojca Pio.
W powstanie nowej kaplicy w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku zaangażowała się dyrekcja i personel szpitala. Poszczególne części wystroju kaplicy zostały ufundowane przez ofiarodawców. I tak na przykład ołtarz zmartwychwstałego Jezusa w ołtarzu głównym ufundował bp Libera, tabernakulum – lekarze, pozłacaną monstrancję – marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, stacje Drogi Krzyżowej i witraże – oddziały szpitalne i osoby indywidualne. Kielich mszalny podarował sam papież Benedykt XVI.
Nad pracami w kaplicy czuwał kapelan szpitala ks. Tomasz Markowicz. To z jego inicjatywy dwa lata temu do szpitala sprowadzone zostały relikwie św. ojca Pio, który został patronem kaplicy: „Nowa kaplica jest znacznie większa od poprzedniej. Jest bardziej funkcjonalna. Została tak urządzona, aby mogli z niej korzystać wszyscy chorzy, a więc są w niej odpowiednie ławki i zabudowany, wyciszony konfesjonał” – mówił kapelan szpitala.
Nad wystrojem artystycznym obiektu, a zwłaszcza wykonaniem Drogi Krzyżowej i witraży, czuwali artyści: Dorota Goleniewska-Szelągowska i Eugeniusz Szelągowski. Stacje Męki Pańskiej namalowała Dorota Goleniewska-Szelągowska.
Nowo poświęcona kaplica znajduje się w pawilonie, który powstał w wyniku rozbudowy szpitala. Będzie otwarta dla wiernych przez całą dobę. W uroczystości jej poświęcenia uczestniczył m.in. dyrektor szpitala Stanisław Kwiatkowski wraz z pracownikami, marszałek Adam Struzik, prezydent Płocka Mirosław Milewski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.