Drukuj Powrót do artykułu

Płock: potrzebni darczyńcy i wolontariusze Szlachetnej Paczki

21.11.2018 , eg, Płock Ⓒ ℗

W diecezji płockiej, podobnie jak w całej Polsce, ruszyła akcja „Szlachetna Paczka”. Jest ona prowadzona w około dwudziestu miejscach w diecezji, w tym w Płocku. Poszukiwani są darczyńcy, a także wolontariusze, którzy pomogą w zbiórce darów, a potem w ich dystrybucji dla osób i rodzin potrzebujących pomocy materialnej.

17 listopada uruchomiona została baza rodzin, które potrzebują pomocy. Aby dowiedzieć się, komu można pomóc, wystarczy wejść na stronę internetową Szlachetnej Paczki: www.szlachetnapaczka.pl. Znajdują się tam opisy rodzin z danej okolicy, które potrzebują konkretnych rzeczy. Każdy może zdecydować, komu i w jakim zakresie może pomoc. Można w tym celu też stworzyć kilkuosobową grupę, która złoży się na daną paczkę. Paczkę trzeba będzie dostarczyć w czasie finału akcji w dniach 8-9 grudnia do wskazanego w danej miejscowości magazynu.

W organizacji pomogą wolontariusze Szlachetnej Paczki. Każdy, kto czuje się na siłach, żeby zaangażować się w akcję i jest pełnoletni, może wysłać swoje zgłoszenie na stronę: www.superw.pl. Dzięki takim właśnie, bezinteresownym osobom, będzie można pomóc ponad 21 tysiącom osób w całej Polsce. Szlachetna Paczka działa w wielu miejscach diecezji płockiej. Na jej mapie są m.in. Płock, Gostynin, Sierpc, Przasnysz, Płońsk, Pułtusk, Nasielsk, Serock, Ciechanów.

Każdego roku do tej szlachetnej inicjatywy włączają się kolejne instytucje. W tym roku jest to na przykład Filia Politechniki Warszawskiej w Płocku. Od 21 listopada do 6 grudnia w budynkach uczelni staną pudełka, do których będzie można składać poszukiwane rzeczy. Potrzebna jest głównie żywność długoterminowa, artykuły szkolne, zabawki, ubrania, buty, środki higieny osobistej.

W diecezji płockiej duszpasterzem wolontariuszy Szlachetnej Paczki jest ks. Dawid Witkowski, wikariusz parafii św. Michała Archanioła w Płońsku.

„Szlachetną Paczkę” w całej diecezji płockiej w ubiegłym roku otrzymało ponad 500 osób i rodzin, w tym 120 z Płocka i okolic. Średnia wartość jednej paczki wyniosła około 2,5 tysiąca zł. W paczkach znalazła się m.in. żywność i słodycze, środki higieniczne, lekarstwa, odzież, pościel, pralki, sprzęt AGD-RTV, meble, rowery, wózki inwalidzkie czy opał na zimę. W akcję włączyły się aktywnie parafie, samorządy, firmy, szkoły.

Akcja „Szlachetna Paczka” po raz pierwszy została zorganizowana w 2000 roku, kiedy to krakowska grupa studentów z duszpasterstwa akademickiego wraz z jej prowadzącym ks. Jackiem Stryczkiem obdarowała 30 ubogich rodzin. Stopniowo zaczęła się ona rozrastać i objęła cały kraj, w tym roku odbędzie się już po raz 18. Polega ona na tym, że z pomocą wolontariuszy znajdowane są osoby, rodziny bardzo potrzebujące różnych form pomocy, a z drugiej strony – ludzie czy instytucje.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.