Drukuj Powrót do artykułu

Płock: powołano duszpasterzy zw. niesakramentalnych

18.11.2017 , eg, Płock, 18-11-2017 Ⓒ ℗

Sample Fot. unsplash.com

Sześciu księży będzie posługiwać związkom niesakramentalnym na terenie diecezji płockiej. Ich posługę będzie koordynował ks. kan. Andrzej Redmer, który został diecezjalnym duszpasterzem związków niesakramentalnych: „Osoby rozwiedzione i żyjące w nowych związkach są częścią Kościoła” – mówił do księży bp Mirosław Milewski.

Podczas spotkania w Opactwie Pobenedyktyńskim nowo powołani duszpasterze związków niesakramentalnych w diecezji płockiej przyjęli oficjalne nominacje do pełnienia tej posługi w sześciu rejonach diecezji.

Przyjęli je: ks. kan. Andrzej Redmer, diecezjalny duszpasterz związków niesakramentalnych oraz odpowiedzialny za rejon Nowego Dworu Mazowieckiego, ks. kan. Jan Jóźwiak (rejon ciechanowski), ks. kan. Sławomir Kowalski (rejon mławski), ks. kan. dr Janusz Kochański (rejon pułtuski), ks. Tomasz Markowicz (rejon płoński) i ks. prał. Wiesław Gutowski (rejon płocki).

„Jesteśmy zaproszeni przez Pana przede wszystkim do owiec, które poginęły. Jednocześnie nie chcemy i nie możemy sprawiać wrażenia, że rodziny i małżeństwa dobrze funkcjonujące nie są dla nas ważne. Zadaniem duszpasterzy jest troska o małżeństwa, rodziny, dzieci, osoby żyjące samotnie, wdowy i wdowców – o wszystkich” – deklarował podczas spotkania bp Mirosław Milewski.

Zachęcił też do tego, aby częstą lekturą była adhortacja apostolska „Amoris laetitia”, z której „każdy może się nauczyć dobrego i pozytywnego patrzenia na człowieka, na miłość, na problemy w rodzinach. Zadaniem duszpasterzy jest zmiana (…) naszych wypowiedzi o ludziach, którym się nie powodzi lub nie powiodło”.

Biskup pomocniczy diecezji płockiej przypomniał również, że papież Franciszek zaznaczył w tym dokumencie, iż ważne jest to, aby osoby rozwiedzione, żyjące w nowych związkach odczuwały, że są częścią Kościoła, że „nie są ekskomunikowane”, bo zawsze tworzą wspólnotę kościelną.

Ks. dr Wojciech Kućko, diecezjalny duszpasterz rodzin podczas spotkania omówił inicjatywy duszpasterstwa rodzin w drugiej połowie m.in. powstający projekt „Vademecum duszpasterstwa związków niesakramentalnych w diecezji płockiej”.

Wersja do druku

Przeczytaj także

19 listopada 2017 11:35

W Łagiewnikach odbyło się ogólnopolskie spotkanie czcicieli Chrystusa Króla

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.