Płock: powstała patriotyczna Droga Krzyżowa
13 grudnia 2009 | 15:12 | eg Ⓒ Ⓟ
Przy salezjańskiej parafii pw. św. Stanisława Kostki w Płocku w niedzielę 13 grudnia ks. Krzysztof Jakubowski, wikariusz inspektora warszawskiej prowincji salezjanów, dokonał aktu poświęcenia patriotycznej „Płockiej Polskiej Drogi Krzyżowej”. Upamiętnia ona najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Autorem Drogi Krzyżowej jest prof. Stanisław Słonina.
W homilii podczas Mszy św. w intencji ofiar stanu wojennego ks. Krzysztof Jakubowski mówił, że postawione przed kościołem stacje drogi krzyżowej skłaniają do zadania sobie pytania z Ewangelii „co mamy czynić?”: „Co mamy czynić, gdy stykamy się podczas oglądania `Płockiej Polskiej Drogi Krzyżowej` z ogromem cierpienia, jakiego doświadczyła nasza Ojczyzna?” – zastanawiał się kaznodzieja.
Ks. Jakubowski stwierdził, że oprócz wymienionych przy poszczególnych stacjach bitew, powstań i zrywów narodowościowych, w tym „Solidarności”, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, „co czynić, gdy zabija się tak wiele istot nie narodzonych? Co mamy czynić, gdy trybunał w Strasburgu każe zdjąć ze ściany krzyże? Co będzie, gdy pochowamy krzyż? Co nam wtedy zostanie?” – pytał.
Ks. Walerian Jastrzębiec-Święcicki, proboszcz parafii, mówił do uczestników uroczystości, że oto 13 grudnia „przy kościele stanął trwały pomnik polskiej drogi do wolności i świadectwa o męczeństwie, krzyżu i zmartwychwstaniu. – W tej patriotycznej Drodze Krzyżowej chcemy pokazać dzieje cierpienia narodu polskiego i najwyższą ofiarę z własnego życia, jaką musieli ponieść Polacy w imię wierności i miłości”- podkreślał proboszcz.
Zaznaczył także, że inspiracją do powstania tej niecodziennej Drogi Krzyżowej były słowa Jana Pawła II z Krakowa z 10 czerwca 1979 r.: „Zanim stąd odejdę, proszę was, abyście to duchowe dziedzictwo, któremu na imię `Polska`, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością. Taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus…”.
W uroczystej Mszy św. wzięli udział kombatanci, przedstawiciele „Solidarności” z licznymi pocztami sztandarowymi, delegacje z zakładów pracy i szkół. Muzycznie uświetnił ją śpiew Chóru „Solidarni” im. Jana Pawła II pod dyrekcją Magdaleny Ołdakowskiej. Po Mszy św. jej uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki.
Wykute w kamieniu stacje Drogi Krzyżowej zawierają opis konkretnych wydarzeń związanych z historią i martyrologią narodu polskiego. Na przykład przy pierwszej z nich pt. „Jezus skazany na śmierć”, wymieniono bohaterską obronę Niemczy przed wojskami cesarza Henryka II w 1017 r. Z kolei stacja trzynasta – „Jezus zdjęty z krzyża”, przypomina o czasach stalinizmu, wydarzeniach w kopalni „Wujek” i męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki.
Stacje tworzą artystyczną całość z pomnikiem ks. Popiełuszki, który od wielu lat stoi na dziedzińcu „Stanisławówki” – kościoła, w którym w latach 80. odbywały się pierwsze Msze św. w intencji Ojczyzny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.