Drukuj Powrót do artykułu

Płock: prawie 9 tysięcy dolarów na Dom dla Animatorów w Peru

23 lutego 2018 | 14:17 | Płock / eg Ⓒ Ⓟ

Kwotę 8 tys. 934 dolarów przekazała diecezja płocka na budowę Domu dla Animatorów w misji Pebas w Peru. Animatorzy są współpracowników misjonarzy w ich pracy w terenie. Dom ma służyć także spotkaniom formacyjnym innych grup.

W Peru animatorzy są osobami odpowiedzialnymi za wspólnoty katolickie w wioskach oddalonych od misji: celebrują w wioskach Liturgię Słowa, przygotowują do przyjęcia sakramentów, zwłaszcza dzieci do chrztu. Utrzymują też stały kontakt z ekipą misyjną, koordynują wizyty duszpasterskie misjonarzy w swoich wioskach oraz organizują ważne wydarzenia dla wspólnoty chrześcijańskiej.

Osoby te przechodzą też stałą formację i potrzebują miejsca do noclegu w misji w Pebas. Stąd zrodził się pomysł, aby zbudować dla nich dom: miejsce wykładów, ćwiczeń, posiłków i nocnego odpoczynku. Dom dla Animatorów ma także służyć różnym grupom kościelnym podczas spotkań formacyjnych (kursów przedmałżeńskich, spotkań duszpasterstwa młodzieży itp.).

„Życie w wioskach ulega poprawie, ludzie mieszkają w coraz lepszych warunkach. Jako ekipa misyjna chcemy zapewnić i stworzyć dla naszych najbliższych współpracowników godne warunki mieszkaniowe w czasie pobytu w Pebas” – deklaruje ks. Paweł Sprusiński, który od kilkunastu miesięcy jest misjonarzem w Peru.

Będzie to budowla o wymiarach 13 na 5 metrów, z sypialniami dla kobiet i mężczyzn, dwiema łazienkami z toaletami oraz prysznicami. Koszt budowy całości to około 11 tysięcy dolarów, zostaną na nią przeznaczone środki zebrane w parafiach w diecezji płockiej podczas urlopu misjonarza w Polsce oraz pochodzące od prywatnych ofiarodawców. Kwotę 8 tys. 934 dolarów przekazała na ten cel diecezja płocka.

Aktualnie w Peru pracuje czterech księży z diecezji płockiej: ks. Paweł Sprusiński, ks. Marek Bruliński, ks. Radosław Zawadzki, ks. Zbigniew Rembała, który jest rektorem miejscowego seminarium duchownego.

Diecezja płocka już kilkakrotnie wspierała finansowo swoich misjonarzy m.in. przekazując środki na remont łodzi – środka transportu umożliwiającego dotarcie do odległych wiosek nad Amazonką.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.