Płock: promocja albumu o św. siostrze Faustynie Kowalskiej
05 grudnia 2010 | 12:20 | eg Ⓒ Ⓟ
W Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku 4 grudnia odbyła się promocja albumu pt. „Ufam. Śladami siostry Faustyny”. Jego autorami są Grzegorz Górny i Janusz Rosikoń, którzy wspólnie przemierzyli ziemski szlak św. siostry Faustyny Kowalskiej – „sekretarki Miłosierdzia Bożego”. Spotkanie, które poprowadził dziennikarz Jan Pospieszalski, cieszyło się bardzo dużą frekwencją.
Prowadzący spotkanie znany dziennikarz Jan Pospieszalski podkreślał, że kult Miłosierdzia Bożego jest najbardziej dynamicznym kultem w historii chrześcijaństwa: „Pobyt w Płocku jest szansą dotknięcia miejsc, które były scenografią dramatu życia siostry Faustyny”, mówił w Sali Barkowej opactwa. Przypomniał, że Płock oraz Biała pod Płockiem, poza Warszawą, Wilnem, Krakowem, są tymi szczególnymi miejscami, z którymi związana była polska Święta: „To odkrycie przestrzeni, w której rodziła się świętość”, akcentował J. Pospieszalski.
W spotkaniu z powodów zdrowotnych nie mógł wziąć udziału Grzegorz Górny, autor tekstu w albumie. Obecny był drugi z autorów – Janusz Rosikoń, autor zamieszczonych w nim zdjęć: „Pomysł zrobienia tego albumu na początku wydawał się trochę szalony: jak pokazać takie nudne życie? To się zmieniło, gdy przeczytałem `Dzienniczek` s. Faustyny, wciągnęła mnie jego głębia. Poszukiwanie śladów jej obecności okazało się niezwykłą pielgrzymką. Wspólnie z Grzegorzem Górnym dotykaliśmy klamek, których ona dotykała, chodziliśmy po podłodze, którą szorowała. Dowiedzieliśmy się, że jeszcze niedawno żyli w Płocku ludzie, którzy kupowali od niej ciepły chleb, który sama piekła”, zwierzał się Janusz Rosikoń.
W albumie, składającym się z dwóch części: biograficznej i dotyczącej kultu, zawarł zdjęcia wykonywane w klasztorze w Płocku, w którym s. Faustyna przebywała w latach 1930-1932 oraz z Białej koło Płocka, gdzie m.in. zachowało się zdjęcie, na którym przyszła Święta stoi wraz z innymi siostrami przed nieistniejącym już klasztorem. Przypomniał, że to w Płocku ujrzała po raz pierwszy Jezusa Miłosiernego, którego namalował potem w Wilnie Eugeniusz Kazimirowski, „malarz jednego obrazu”.
Janusz Rosikoń, podróżując do miejsc związanych ze Świętą, miał okazję dobrze ją poznać. Podkreślał, że s. Faustyna była osobą obdarzoną „niewyobrażalnie wielką pokorą”, a jej częste podróże związane były z tym, że nigdy nie odmawiała swojej pomocy, gdy trzeba było jechać do innego klasztoru zastąpić jakąś chorą siostrę.
Gościem spotkania był także ks. kan. Mieczysław Ochtyra, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku: „Nazywam często Płock `Betlejem orędzia Bożego Miłosierdzia – mówił w sali opactwa. – To w płockim klasztorze rozpoczęła się misja s. Faustyny. Nie uwierzono jej od razu. Inne siostry nazywały ją histeryczką, mówiły, że albo jest głupia, albo święta. Ale to dzięki niej modlimy się dziś o godz. 15.00 w godzinę miłosierdzia Koronką do Bożego Miłosierdzia, a słowa `Ojcze Przedwieczny, ofiaruję Ci Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo, Najmilszego Syna Twojego a Pana naszego Jezusa Chrystusa – na przebłaganie za grzechy nasze i całego świata` – to egzorcyzm”, przekonywał obecnych.
Promocji albumu towarzyszyła jego prezentacja multimedialna. Wydarzeniu patronował biskup Piotr Libera. Dziękował, że Płock – miasto na szlaku miłosierdzia, jak nazwał je Jan Paweł II – stał się miejscem promocji albumu o św. s. Faustynie Kowalskiej. Przypomniał również, że Papież Polak jest autorem encykliki „Dives in Misericordia” i że zainspirował go do jej napisania kult Bożego Miłosierdzia.
Spotkanie w Opactwie Pobenedyktyńskim poprzedziła Koronka do Miłosierdzia Bożego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku. Wydarzenie zorganizował wydział duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Płocku oraz wydawnictwo „Rosikon Press”. Wsparcia udzielił Urząd Miasta Płocka oraz PKS.
Faustyna Kowalska (1905-1938) w domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku mieszkała w latach 1930-1932, pracowała w sklepie piekarniczym. Dnia 22 lutego 1931 r. po raz pierwszy doświadczyła objawienia Jezusa Miłosiernego. Obecnie w domu zakonnym znajduje się kaplica z obrazem Jezusa Miłosiernego i relikwiami św. Faustyny. Na placu, w miejscu objawienia, stoi figura Jezusa Miłosiernego. Natomiast w dawnej piekarni, w której siostra pracowała podczas pobytu w domu zakonnym w Płocku, znajduje się Muzeum św. Siostry Faustyny. Zgromadzono w nim wiele pamiątek i dokumentów związanych z mistyczką. W zabytkowych piwnicach zachował się autentyczny piec do wypieku chleba, natomiast w sąsiednich pomieszczeniach odtworzono wyposażenie kuchni i celę zakonną Świętej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.