Płock: promocja średniowiecznego dzieła prawniczego
18 grudnia 2009 | 17:58 | eg Ⓒ Ⓟ
W Towarzystwie Naukowym Płockim odbyła się promocja książki prof. Jerzego Wojtczaka-Szyszkowskiego „O obowiązkach osób świeckich i ich sprawach, część szesnasta Dekretu przypisywanego Iwonowi z Chartres”. Jest ona tłumaczeniem średniowiecznego dzieła prawniczego. W spotkaniu uczestniczył bp Piotr Libera.
Prof. Jerzy Wojtczak-Szyszkowski jest filologiem klasycznym, specjalistą w zakresie literatury i języka późnego antyku i średniowiecza. Pełni funkcję kierownika Zakładu Literatur i Języków Klasycznych w Instytucie Filologii Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego, jest wykładowcą w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im Ryszarda Łazarskiego oraz w Warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej im. B. Prusa.
Jego publikacja jest pierwszym wydaniem tłumaczenia prawniczego dzieła z języka łacińskiego. Ukazało się ono nakładem wydawnictwa Wyższej Szkoły Handlu i Prawa w 2009 r.: „Materiały do książki zacząłem zbierać w latach 70. W latach 90. była już prawie gotowa, ale dopiero teraz udało się ją wydać. Zająłem się właśnie Dekretem 16, ponieważ uznałem go za najważniejszy”, mówił prof. Wojtczak-Szyszkowski w TNP.
Publikacja zawiera tekst łaciński Dekretu 16 oraz jego polskie tłumaczenie. Zdaniem ks. prof. Wojciecha Góralskiego, wybitnego płockiego kanonisty, stanowi ona interesujące świadectwo myśli prawniczej średniowiecza, ale także „doskonałą ilustrację oddziaływania średniowiecznego prawa kanonicznego na ustawodawstwo świeckie, w tym także polskie”.
„Szereg kwestii nurtujących XI-wiecznego prawnika nie straciło i dzisiaj na aktualności – mówił ks. Góralski podczas prezentacji książki. – Stwierdzenia Iwona, wypowiedziane w kontekście trwającego sporu o inwestyturę, przeniknięte ideą poprawnych relacji władzy świeckiej i duchowej, znamionuje umiar w urzeczywistnianiu reformy gregoriańskiej”.
Uczestnicy spotkania w TNP podkreślali, że właśnie taka postawa koncyliarystyczna, spełniające oczekiwania współczesnych mu środowisk, zapewniła dziełu biskupa z Chartres wielką popularność: „Gdy władza świecka i duchowna są ze sobą w dobrej komitywie, wtedy świat dobrze jest rządzony” – cytowali goście prof. Wojtczaka-Szyszkowskiego.
„Jestem wdzięczny autorowi, że książka ta powstała, że włożył w nią tak wiele pracy. Z pewnością powinni ją przeczytać wszyscy, którzy interesują się tematyką prawniczą, ale także średniowieczem”, mówił bp Libera podczas promocji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.