Płock: 96. rocznica obrony Płocka przed bolszewikami (zapowiedź)
13 sierpnia 2016 | 11:32 | eg Ⓒ Ⓟ
Msza św. w bazylice katedralnej pod przewodnictwem bp. Mirosława Milewskiego, złożenie kwiatów w Miejscach Pamięci Narodowej, wystawa broni palnej, capstrzyk harcerski przy kopcu Bratnia Mogiła, gra terenowa i uroczystości na Cmentarzu Garnizonowym złożą się na obchody 96. rocznicy obrony Płocka przed bolszewikami 1920 roku. Zaplanowano je w ważnych historycznie miejscach miasta w dniach 15-20 sierpnia.
Po raz pierwszy uczestnicy rocznicowych uroczystości, w tym poczty sztandarowe, zbiorą się 15 sierpnia o godz. 9.30 na Placu Obrońców Warszawy. Złożą kwiaty przy pomnikach marszałka Józefa Piłsudskiego i Władysława Broniewskiego, poety i legionisty.
O godz. 10.00 w bazylice katedralnej odprawiona zostanie Msza św. w intencji Ojczyzny. Przewodniczył jej będzie i homilię wygłosi bp Mirosław Milewski, biskup pomocniczy diecezji płockiej. Godzinę później uczestnicy uroczystości złożą kwiaty na Bratniej Ziemi przy katedrze, potem odbędą się uroczystości przy Płycie Nieznanego Żołnierza.
Ponadto od godz. 11.00 na Strzelnicy LOK przy ul. Norbertańskiej oglądać będzie można wystawę broni palnej od jej początków do czasów współczesnych m.in. broń skałkową, kapiszonową, czarnoprochową, z okresu I i II wojny światowej oraz współczesną. Wystawę organizuje Klub Sportowy LOK GROT Płock oraz Stowarzyszenie GROT.
Na 17 sierpnia o godz. 17.00 w Towarzystwie Naukowym Płockim zaplanowano odczyt dr. Grzegorza Gołębiewskiego „Sylwetki obrońców Płocka z 1920 r.”., a o godz. 20.00 capstrzyk harcerzy przy kopcu Bratnia Mogiła. Natomiast 18 sierpnia od godz. 10.00 harcerze płoccy będą składać kwiaty w Miejscach Pamięci Narodowej 1920 r.
Poza tym w godz. 10.00-13.00 harcerską grę terenową „Niech droga nasza będzie wspólna”, poprowadzi Hufiec ZHP Płock im. Obrońców Płocka 1920 roku. A o godz. 14.30 na cmentarzu w Alejach Kobylińskiego zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica na grobie harcerki Geni Majdeckiej. Tablicę ufundował Hufiec ZHP Płock im. Obrońców Płocka 1920 roku oraz Chorągiew Mazowiecka ZHP im. Władysława Broniewskiego.
O godz. 17.00 na Cmentarzu Garnizonowym przy ul. Norbertańskiej odbędą się uroczystości z udziałem pocztów sztandarowych: wystąpienie prezydenta Płocka, modlitwa za poległych w 1920 r., apel poległych i złożenie kwiatów. Z kolei o godz. 18.30 z Przystani nad Wisłą ruszy rejs po Wiśle, upamiętniający Flotyllę Wiślaną, biorącą udział w obronie Płocka w 1920 r.
Wydarzenia rocznicowe zwieńczy 20 sierpnia o godz. 18.00 I Bieg im Obrońców Płocka 1920 roku, organizowany przez Stowarzyszenie Płock Biega No Age Limit.
W sierpniu 1920 roku Płock stał się punktem strategicznym na froncie wojny polsko-bolszewickiej. Pozbawione prawie wojska miasto obroniło jednak dostęp do mostu na Wiśle, nie pozwalając wrogowi przedrzeć się na drugą stronę rzeki. Za ofiarną obronę przed bolszewikami Płock otrzymał od marszałka Józefa Piłsudskiego odznaczenie – Krzyż Walecznych. Płock jest jednym z dwóch miast, które zostały wyróżnione odznaczeniem po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej. Drugim z miast był Lwów, odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. Płock jest również jednym z dwóch miast obdarzonych przez Piłsudskiego tytułem „miasta bohatera”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.