Płock: spotkanie formacyjne dla katechetów o współczesnych mediach i zagrożeniach
04 marca 2011 | 15:42 | eg Ⓒ Ⓟ
Około 170 katechetów ze szkół ponadgimnazjalnych i podstawowych z diecezji płockiej wzięło udział w spotkaniach formacyjno-szkoleniowych, jakie odbyły się w Ciechanowie i Płocku. Wykład o manipulacji w mediach wygłosiła do nich Małgorzata Więczkowska z Wyższej Szkoły Edukacji Zdrowotnej w Łodzi.
Prelegentka poruszyła tematy manipulacji i negatywnego wpływu mediów na sposób myślenia młodzieży i dzieci. „Przekaz medialny powoduje, że obniża się próg wrażliwości: dziecko oglądając bicie czy zabójstwo, przyzwyczaja się do tych obrazów. Z czasem przestają one robić na nim wrażenie. Zamiera system wartości. To, co jest dramatyczne i złe, zostaje przyjęte jako norma. Z czasem przestaje się odróżniać dobro od zła” – przekonywała M. Więczkowska w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku.
Za bajki wyjątkowo szkodzące psychice dzieci uznała m.in. bajki japońskie (manga, anime). Prezentowane są w nich na przykład obsceniczne obrazy, które bardzo niebezpiecznie oddziałują na dzieci i młodzież. Z czasem oswajają się oni z tym, co złe, przestają się oburzać na wyrządzone komuś zło i tragedie – stwierdziła prelegentka.
„Mam dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, i szkolenie uświadomiło mi zagrożenia, jakie czyhają na młode pokolenie" – powiedział po spotkaniu Jacek Bojanowski, katecheta z diecezji płockiej. Dodał, że on sam wychował się na "Pszczółce Mai", z którą współczesne bajki nie mają nic wspólnego. "Okazuje się, że media mają kolosalny wpływ na młodych widzów, niszczą ich wrażliwość i spostrzegawczość, przyzwyczajając do sytuacji patologicznych, które zostają uznane za normalne. Wiedza o tym pozwoli na przygotowanie środków zaradczych, aby uniknąć podobnych sytuacji” – podkreślił Bojanowski.
W drugiej części spotkania m.in. omówiono sprawy organizacyjne związane z marcową pielgrzymką maturzystów na Jasną Górę. Zachęcano także młodzież do udziału w konkursie im. bpa Jana Chrapka, w którym nagrodą jest indeks na studia.
W spotkaniach w Ciechanowie i Płocku wzięło udział około 170 katechetów: duchownych, zakonnych i świeckich, którzy uczą religii w szkołach ponadgimnazjalnych i podstawowych. Podobne spotkania odbywają się dwa razy w roku. Ich inicjatorem jest wydział katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Płocku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.