Płock: synodalne spotkanie Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej
13 listopada 2021 | 23:20 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Synod o synodalności był tematem jesiennego spotkania Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej, które odbyło się 13 listopada w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku: – Słuchanie jest podstawowym wymiarem Synodu. Nie ma wiary bez słuchania, ale jego trzeba się uczyć – zaakcentował bp Piotr Libera.
Diecezjalna Radu Duszpasterska spotkała się w Płocku po przerwie spowodowanej pandemią. Bp Piotr Libera na wstępie przypomniał, że 7 listopada w katedrze płockiej odbyła się diecezjalna inauguracja Synodu o synodalności, zwołanego przez papieża Franciszka.
Odniósł się do najważniejszych zagadnień listu Episkopatu „Synod, czyli nasza wspólna droga” m.in. dotyczących powszechnego zaangażowania katolików w prace synodalne i wyjścia do ludzi na peryferiach życia Kościoła.
Istotę Synodu przedstawił ks. dr Wojciech Kućko, jeden z jego koordynatorów w diecezji płockiej. Wyjaśnił, że został on zwołany po to, aby zastanowić się, czym jest synodalność w Kościele.
Uczestnicy spotkania zostali podzieleni na trzy grupy. Każda z nich otrzymała pytania do analizy. Potem każdy z grup przedstawiła wyniki swojej pracy.
Dr Iwona Zielonka, dyrektor wydziału ds. nowej ewangelizacji w kurii wskazała, że „Synod, to wyzwanie dla świeckich, aby wziąć odpowiedzialność za Kościół – W Kościele słuchanie jest kwestią podstawową, jednak najpierw trzeba posłuchać samego siebie. To nie może być wzajemne przekrzykiwanie się z tymi, którzy mają odmienne zdanie. Ludzie szukają kogoś, kto by ich wysłuchał i kto by im towarzyszył – wskazała ewangelizatorka.
Z kolei ks. dr Marcin Sadowski, dyrektor wydziału ds. rodzin w kurii po dyskusji przypomniał, że nadrzędnym celem Kościoła jest zbawienie, i to jemu wszystko inne jest podporządkowane. – W Kościele istnieje potrzeba bliskiej współpracy księdza i świeckich, to oni mogą docierać z Ewangelią do wielu osób. Liderem w parafii jest proboszcz, ale władza nie powinna kojarzyć się z zarządem, gdyż jest to służba. Przyjmowanie poleceń powinno odbywać się w duchu posłuszeństwa Duchowi Świętemu – streścił lider grupy synodalnej.
– Dialog ma nas prowadzić do prawdy. Jest możliwy, gdy obie strony są na niego otwarte, i gdy księża prowadzą wiarygodny styl życia. Przeszkodą w szukaniu dialogu jest świat Internetu, w którym nie wchodzi się w relację – relacjonował pracę swojej grupy ks. Krzysztof Ruciński. – Brakuje dialogu między duchownymi a świeckimi, wciąż żywy jest duch klerykalizmu. Poza tym rośnie problem ludzi bez afiliacji religijnej, takich, którzy nie chcą mieć kontaktu z Kościołem. Nie wolno jednak z nich rezygnować – podkreślił duszpasterz młodzieży.
Bp Piotr Libera podkreślił, że słuchanie jest podstawowym wymiarem Synodu, zakorzenionym w słowie Bożym i objawieniu. – Nie ma wiary bez słuchania, słuchania trzeba się uczyć. Nie sprzyja temu wyjątkowo obecna epoka, która chce „zagadać” Pana Boga. W słuchaniu przeszkadza też „demon pośpiechu” – uważa biskup płocki.
Bp Mirosław Milewski zapowiedział zbliżającą się beatyfikację ks. Jana Machy, kapłana ze Śląska, który w czasie II wojny światowej został przez Niemców zgilotynowany. – Papież Franciszek podczas spotkania Ad limina przypomniał postaci beatyfikowanych we wrześniu kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej. Oni pozwalają nam patrzeć w przyszłość, to znaki nadziei – powiedział biskup pomocniczy.
Następne spotkanie Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej ma się odbyć 21 maja przyszłego roku, również zostanie ono poświęcone Synodowi.
Diecezjalną Radę Duszpasterską powołał biskup płocki Piotr Libera. Tworzy ją około 60 osób: księży, świeckich, braci i sióstr zakonnych, wywodzących się z różnych środowisk w diecezji. Celem działalności rady jest m.in. pomoc biskupowi diecezjalnemu w pełnieniu przez niego misji pasterskiej. Podczas spotkań poruszane są sprawy związane z aktualnymi problemami duszpasterskimi w Kościele diecezjalnym i powszechnym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.