Płock: 50 tysięcy skarbonek i paschalików
17 marca 2009 | 09:47 | eg Ⓒ Ⓟ
Caritas diecezji płockiej w ciągu Wielkiego Postu rozprowadziła poprzez szkoły 50 tysięcy skarbonek z napisem „Jałmużna wielkopostna”. Poza tym do parafii trafi 50 tysięcy paschalików, czyli świec, które zapala się podczas Triduum Paschalnego. Caritas Płocka włącza się w ten sposób w wielkanocne inicjatywy Caritas Polskiej.
Rozdanie skarbonek w szkołach poprzedziły specjalne katechezy, w których wyjaśniano znaczenie jałmużny oraz sens wyrzeczenia: „Uczniowie dowiedzieli się również, na co zostaną przeznaczone pieniądze, które wrzucą do skarbonki” – mówi ks. Szczepan Bugaj, dyrektor Caritas diecezji płockiej. Zebrane środki, podobnie jak w roku ubiegłym, zostaną przekazane osobom, które żyją w trudnej sytuacji materialnej, są bezrobotne lub chorują.
Papierowe skarbonki największym powodzeniem cieszyły się wśród uczniów szkół podstawowych: „Starałam się pokazać dzieciom, że chodzi o wrzucenie do skarbonki przysłowiowego wdowiego grosza, a nie czegoś, czego mamy dużo. Istotą jałmużny wielkopostnej jest przecież wyrzeczenie się przyjemności” – podkreśla Jolanta Matusiak, katechetka w Szkole Podstawowej nr 23 w Płocku.
Oprócz skarbonek indywidualnych, każda z klas, w których katechizuje, ma także skarbonkę klasową. Ta zapełnia się bardzo systematycznie, ponieważ jak zapewnia Jolanta Matusiak, podczas każdej katechezy przypomina uczniom ideę wielkopostnego dzielenia się z potrzebującymi. Środki zgromadzone w skarbonkach płocka Caritas policzy po świętach Wielkiej Nocy.
Ponadto w diecezji rozprowadzane są paschaliki z logo Caritas. Zapala się je w domu w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę. „Są one symbolem łączności z ludźmi ubogimi”, dodaje ks. Szczepan Bugaj. Paschaliki można kupić w parafiach oraz sklepach z dewocjonaliami. Celem obu akcji jest kształtowanie postaw charytatywnych wśród wiernych oraz uwrażliwianie na różne formy ubóstwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.