Drukuj Powrót do artykułu

Płock: uroczystość ku czci patrona miasta św. Zygmunta

06 maja 2018 | 14:34 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ

Bp Mirosław Milewski przewodniczył dziś w bazylice katedralnej płockiej uroczystości ku czci patrona miasta św. Zygmunta: „Święci są po to, aby wskazywać nam drogę do Jezusa” – powiedział podczas Eucharystii. Modlitwie płocczan towarzyszyła herma z relikwiami św. Zygmunta z Burgundii, który jest również patronem Kapituły Katedralnej Płockiej oraz parafii katedralnej.

W czasie uroczystości bp Milewski podziękował za obecność płocczan przy hermie z relikwiami św. Zygmunta: patrona Płocka i Kapituły Katedralnej Płockiej. Zaznaczył, że „święci są po to, aby wskazywać nam drogę do Jezusa, do Tego który jest życiem i prawdą”.

„Za przyczyną patrona dziękujemy Bogu za to, co nam wyprasza, a jednocześnie chcemy u niego wyprasza
to, co jest nam bardzo potrzebne” – stwierdził prepozyt Kapituły Katedralnej Płockiej.

Podczas Mszy homilię wygłosił ks. kan. dr Tomasz Kadziński, kanonik gremialny Kapituły Katedralnej Płockiej, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Sierpcu. Powiedział, że Jezus Chrystus zaprasza każdego człowieka do przyjaźni z Nim, ofiarowuje człowiekowi swoją przyjaźń, otwiera przed człowiekiem swe serce, ofiaruje mu też szczęście i miłość – „ta przyjaźń nie ma żadnych ograniczeń”.

„Odpowiedzią człowieka na przyjaźń Jezusa jest świętość. Dążenie do niej bywa nieraz długie i trudne, tak, jak było w przypadku św. Zygmunta, który błądził, ale nawrócił się, podjął pokutę, wybrał sprawiedliwość. Dziś czcimy go jako nawróconego grzesznika, bo choć nie wszyscy święci dobrze zaczynają, to ważne, żeby wszyscy dobrze kończą” – konkludował kaznodzieja.

Modlitwie w katedrze towarzyszyła herma z relikwiami św. Zygmunta, patrona miasta, parafii katedralnej oraz Kapituły Katedralnej Płockiej.

W uroczystości uczestniczyli członkowie Kapituły Katedralnej Płockiej, płocczanie, mieszkańcy parafii katedralnej, wspólnota seminarium duchownego, siostry zakonne. Oprawę chóralną zapewnił Płocki Chór Katedralny „Pueri et Puellae Cantores Plocenses”.

Niedzielne uroczystości poprzedziły w sobotę 5 maja wieczorne nieszpory w katedrze. Podczas nieszporów odbyło się uroczyste wprowadzenie bp. Milewskiego na urząd prepozyta, czyli przewodniczącego Kapituły Katedralnej Płockiej.

Uroczystości Zygmuntowskie obchodzone są w Płocku zawsze w niedzielę po 2 maja. W szczególny sposób są one przypomnieniem postaci oraz uczczeniem św. Zygmunta, króla i męczennika, który był władcą Burgundii w latach 561-524. Zginął śmiercią męczeńską w 524 r. Jego relikwie (czaszka) zostały sprowadzone do płockiej katedry w XII wieku przez biskupa Wernera i od tamtego czasu św. Zygmunt jest patronem miasta. Jest on także patronem Kapituły Katedralnej Płockiej i parafii katedralnej.

Kapituła Katedralna Płocka Istnieje nieprzerwanie od XI wieku. Jej powstanie wiąże się z utworzeniem przez legatów papieża Grzegorza VII w roku 1075 pierwszego biskupstwa na Mazowszu, czyli diecezji płockiej. Na czele kapituły, jako jej przewodniczący, stoi prepozyt. Nową epokę w dotychczasowej historii kapituł katedralnych zapoczątkowało wejście w życie Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 roku, gdy wszystkie prerogatywy przysługujące kapitułom katedralnym na polu administracyjnym przeniesiono na Kolegium Konsultorów i częściowo na Radę Kapłańską.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.