Płock: uroczystości ku czci patrona miasta św. Zygmunta
08 maja 2016 | 10:56 | eg Ⓒ Ⓟ
Doroczne uroczystości ku czci patrona Płocka – św. Zygmunta, króla i męczennika – odbyły się 8 maja. Mszy św. w bazylice katedralnej przewodniczył bp Roman Marcinkowski, prepozyt Kapituły Katedralnej Płockiej: „Niech dążenie do świętości będzie naszym codziennym zadaniem” – zwrócił się do płocczan.
Tradycyjnie wierni i duchowieństwo miasta Płocka zgromadzili się w bazylice katedralnej wokół piastowskiej hermy (czyli popiersia świętego), zawierającej relikwie św. Zygmunta.
Bp Roman Marcinkowski przypomniał, że św. Zygmunt, król i męczennik, jest czczony w Płocku potrójnie: jako patron miasta, Kapituły Katedralnej Płockiej i parafii katedralnej. Relikwie żyjącego na przełomie V i VI wieku świętego przywiózł do miasta w 1166 r. biskup płocki Werner, powracając z Akwizgranu, jako dar od cesarza Fryderyka. Miasto zostało obdarowane wtedy fragmentem czaszki św. Zygmunta. Od tego momentu zaczęto go czcić jako drugorzędnego opiekuna grodu książęcego, pierwszą Patronką jest Matka Boża Wniebowzięta.
Dodał, że momentem przełomowym w kulcie św. Zygmunta było wydarzenie związane z królem Kazimierzem Wielkim. Władca, chorując na febrę, złożył ślub ofiarowania odpowiedniego naczynia do przechowywania relikwii świętego. Gdy wyzdrowiał, przekazał hermę, wykonaną przez złotników krakowskich, w której umieszczono relikwie.
„Zygmunt nie był święty od kołyski: szukał, błądził, grzeszył, dopuścił się zbrodni na swym synu Sigeryku. Tajemnica jego świętości leży w tym, że umiał jak król Dawid wyznać, że zgrzeszył przeciwko Bogu. Wyznał grzech i błagał o miłosierdzie. Czy i my chcemy stawać w prawdzie sumienia i serca przed Bogiem oraz drugim człowiekiem i przyznać, że pobłądziłem, zgrzeszyłem, wyrządziłem krzywdę? Często nie stać nas na to” – stwierdził bp Marcinkowski.
Wezwał, by przez wstawiennictwo św. Zygmunta powierzyć mu Płock: „Niech mający władzę sprawują ją w pokorze, odwołując się do Bożej mądrości. Niech będzie szacunek dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Niech dzieci i młodzież wychowują się na ogólnoludzkich wartościach. Niech najsłabsi będą otoczeni troską. Niech małżeństwem będzie nazywany nierozerwalny związek kobiety i mężczyzny. Niech dążenie do świętości będzie naszym codziennym zadaniem, bo tylko wtedy możemy być z Jezusem. Niech wiara będzie całym naszym życiem” – zachęcał mieszkańców miasta.
W płockich uroczystościach uczestniczyli członkowie Kapituły Katedralnej Płockiej, mieszkańcy parafii katedralnej, przedstawiciele władz miasta, duszpasterze płockich parafii, siostry zakonne.
Uroczystą Eucharystię w katedrze poprzedziły 7 maja wieczorne Nieszpory, pod przewodnictwem ks. kan. Stefana Cegłowskiego i z kazaniem ks. kan. Antoniego Kołodziejskiego, proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Płocku.
Zgodnie z wielowiekową tradycją, w niedzielę po 2 maja w Płocku obchodzone są uroczystości ku czci patrona miasta św. Zygmunta, króla i męczennika. Św. Zygmunt był władcą Burgundii w latach 561-523. Zginął śmiercią męczeńską w 524 r. Jego relikwie (część czaszki) zostały sprowadzone do płockiej katedry w XII wieku przez biskupa płockiego Wernera. Od tamtego czasu święty stał się głównym patronem Płocka. Jest on także patronem Kapituły Katedralnej Płockiej i parafii katedralnej. Relikwie św. Zygmunta umieszczone są w piastowskiej hermie (popiersiu świętego), ufundowanej przez króla Kazimierza III Wielkiego.
Herma jest ukoronowana autentycznym diademem piastowskim (tzw. diadem płocki) z końca XIII wieku. Zdobią ją liczne szafiry, rubiny i perły. Zagrabiona przez hitlerowców, stanowiła po odzyskaniu depozyt katedry płockiej w Muzeum Narodowym w Warszawie. W 1979 r. zabytek, należący do bezcennych i unikatowych regaliów katedry płockiej, został zwrócony Muzeum Diecezjalnemu i znajduje się w skarbcu katedralnym, mieszczącym się w Opactwie Pobenedyktyńskim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.