Drukuj Powrót do artykułu

Płock: uroczystości ku czci patrona miasta św. Zygmunta

08 maja 2016 | 10:56 | eg Ⓒ Ⓟ

Doroczne uroczystości ku czci patrona Płocka – św. Zygmunta, króla i męczennika – odbyły się 8 maja. Mszy św. w bazylice katedralnej przewodniczył bp Roman Marcinkowski, prepozyt Kapituły Katedralnej Płockiej: „Niech dążenie do świętości będzie naszym codziennym zadaniem” – zwrócił się do płocczan.

Tradycyjnie wierni i duchowieństwo miasta Płocka zgromadzili się w bazylice katedralnej wokół piastowskiej hermy (czyli popiersia świętego), zawierającej relikwie św. Zygmunta.

Bp Roman Marcinkowski przypomniał, że św. Zygmunt, król i męczennik, jest czczony w Płocku potrójnie: jako patron miasta, Kapituły Katedralnej Płockiej i parafii katedralnej. Relikwie żyjącego na przełomie V i VI wieku świętego przywiózł do miasta w 1166 r. biskup płocki Werner, powracając z Akwizgranu, jako dar od cesarza Fryderyka. Miasto zostało obdarowane wtedy fragmentem czaszki św. Zygmunta. Od tego momentu zaczęto go czcić jako drugorzędnego opiekuna grodu książęcego, pierwszą Patronką jest Matka Boża Wniebowzięta.

Dodał, że momentem przełomowym w kulcie św. Zygmunta było wydarzenie związane z królem Kazimierzem Wielkim. Władca, chorując na febrę, złożył ślub ofiarowania odpowiedniego naczynia do przechowywania relikwii świętego. Gdy wyzdrowiał, przekazał hermę, wykonaną przez złotników krakowskich, w której umieszczono relikwie.

„Zygmunt nie był święty od kołyski: szukał, błądził, grzeszył, dopuścił się zbrodni na swym synu Sigeryku. Tajemnica jego świętości leży w tym, że umiał jak król Dawid wyznać, że zgrzeszył przeciwko Bogu. Wyznał grzech i błagał o miłosierdzie. Czy i my chcemy stawać w prawdzie sumienia i serca przed Bogiem oraz drugim człowiekiem i przyznać, że pobłądziłem, zgrzeszyłem, wyrządziłem krzywdę? Często nie stać nas na to” – stwierdził bp Marcinkowski.

Wezwał, by przez wstawiennictwo św. Zygmunta powierzyć mu Płock: „Niech mający władzę sprawują ją w pokorze, odwołując się do Bożej mądrości. Niech będzie szacunek dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Niech dzieci i młodzież wychowują się na ogólnoludzkich wartościach. Niech najsłabsi będą otoczeni troską. Niech małżeństwem będzie nazywany nierozerwalny związek kobiety i mężczyzny. Niech dążenie do świętości będzie naszym codziennym zadaniem, bo tylko wtedy możemy być z Jezusem. Niech wiara będzie całym naszym życiem” – zachęcał mieszkańców miasta.

W płockich uroczystościach uczestniczyli członkowie Kapituły Katedralnej Płockiej, mieszkańcy parafii katedralnej, przedstawiciele władz miasta, duszpasterze płockich parafii, siostry zakonne.

Uroczystą Eucharystię w katedrze poprzedziły 7 maja wieczorne Nieszpory, pod przewodnictwem ks. kan. Stefana Cegłowskiego i z kazaniem ks. kan. Antoniego Kołodziejskiego, proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Płocku.

Zgodnie z wielowiekową tradycją, w niedzielę po 2 maja w Płocku obchodzone są uroczystości ku czci patrona miasta św. Zygmunta, króla i męczennika. Św. Zygmunt był władcą Burgundii w latach 561-523. Zginął śmiercią męczeńską w 524 r. Jego relikwie (część czaszki) zostały sprowadzone do płockiej katedry w XII wieku przez biskupa płockiego Wernera. Od tamtego czasu święty stał się głównym patronem Płocka. Jest on także patronem Kapituły Katedralnej Płockiej i parafii katedralnej. Relikwie św. Zygmunta umieszczone są w piastowskiej hermie (popiersiu świętego), ufundowanej przez króla Kazimierza III Wielkiego.

Herma jest ukoronowana autentycznym diademem piastowskim (tzw. diadem płocki) z końca XIII wieku. Zdobią ją liczne szafiry, rubiny i perły. Zagrabiona przez hitlerowców, stanowiła po odzyskaniu depozyt katedry płockiej w Muzeum Narodowym w Warszawie. W 1979 r. zabytek, należący do bezcennych i unikatowych regaliów katedry płockiej, został zwrócony Muzeum Diecezjalnemu i znajduje się w skarbcu katedralnym, mieszczącym się w Opactwie Pobenedyktyńskim.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Płock: uroczystości ku czci patrona miasta św. Zygmunta

03 maja 2015 | 15:14 | eg Ⓒ Ⓟ

Bp Roman Marcinkowski przewodniczył 3 maja w bazylice katedralnej płockiej potrójnym uroczystościom: ku czci patrona miasta św. Zygmunta, w święto Matki Bożej Królowej Polski oraz 224. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3. Maja. Eucharystii towarzyszyła herma z relikwiami św. Zygmunta z Burgundii, który jest także patronem Kapituły Katedralnej Płockiej oraz parafii katedralnej.

W czasie uroczystości bp Marcinkowski prosił Maryję, by Jej opieka wspierała ludzkie działania, przenikała życie i pomagała realizować nauki jej Syna: „Przed 224. laty twórcy Konstytucji 3. Maja przynieśli owoc swych prac do katedry św. Jana w Warszawie. Towarzyszyło im przeświadczenie, że konstytucja winna być odniesiona do Boga, że powinna głosić najwyższą prawdę i sprawiedliwość, zawierać prawo, które ma je odzwierciedlać, bo to Bóg sam jest prawdą i sprawiedliwością”, akcentował hierarcha.

Przypomniał, że obecny rok, to Rok Jana Pawła II. To on podczas jednej ze swych pielgrzymek pytał w Krakowie, czy można odrzucić Chrystusa i to, co On wniósł w życie ludzi.

„Tak, można powiedzieć Chrystusowi `nie`, ale czy wolno i w imię czego wolno? Jaki argument trzeba przedłożyć, żeby powiedzieć Mu nie? Odrzucając Boga człowiek poddaje się temu, co przejściowe, człowieka czyni miarą swoich czynów. Państwo zdominowane przez prywatę i egoizm, państwo żyjące w moralnym nieładzie jest niezdolne do obrony przed wrogiem wewnętrznym i zewnętrznym”, zaznaczał biskup pomocniczy w Płocku.
Dodał, że obecność w płockiej katedrze w dniu 3 maja stanowi wyraz troski o wspólne dobro Rzeczpospolitej i odpowiedzialność za jej dziś i jutro, takiej samej, jaka była w sercach twórców Konstytucji 3. Maja, i tego należy strzec.

Przywołał też postać św. Zygmunta – patrona miasta Płocka, który w swym życiu wiele nagrzeszył, a jednak jest święty. Uznał, że tajemnica jego świętości polega na tym, iż jak Dawid potrafił stanąć przed Bogiem i umiał błagać o miłosierdzie. Tak jak on, płocczanie powinni chcieć prawdy sumienia i serca. „Powierzajmy św. Zygmuntowi nasze miasto, pamiętajmy o dobru wspólnym – zwracał się do płocczan. – Niech w mieście kwitnie szacunek dla każdego człowiek od poczęcia do naturalnej śmierci, niech dzieci wychowują się na wartościach. Nie wtłaczajmy im obłudnej ideologii. Niech rodzina stanowi naturalne środowisko życia i miłości i nie będzie zagrożona w swych prawach. Niech małżeństwo będzie związkiem kobiety i mężczyzny, jedynym i nierozerwalnym. Niech wezwanie do świętości będzie naszym zadaniem”, zachęcał bp Marcinkowski.

Podczas Eucharystii homilię wygłosił ks. prałat dr hab. Daniel Brzeziński. Przypomniał, że przed wiernymi stoi przyozdobiony piastowską koroną relikwiarz hermowy św. Zygmunta. Zrabowany w czasie II wojny światowej, w 1949 r. powrócił do Polski, jednak nie został przez władze komunistyczne przekazany prawowitemu właścicielowi. Powrócił do Płocka dopiero po wielu latach starań, w 1980 r., by odbierać należny mu kult. Tak skończyła się dramatyczna walka o powrót do Płocka tego ważnego dobra kultury narodowej.

Liturgista przekonywał również, że choć św. Zygmunt żył na przełomie V i VI w. w Burgundii, to jednak miał te same problemy, co ludzie XXI w. – i wówczas i obecnie chodzi o odwieczną walkę dobra ze złem, o prawdę, o dobro, o miłość, zmaganie się z grzechem, słabością, wewnętrznym rozdarciem. A stawka do wygrania lub stracenia jest „większa niż cokolwiek na ziemi”. „Życie Zygmunta było tragiczne, ale właśnie w takim życiu, po ludzku sądząc skazanym na potępienie, objawiła się prawda miłosierdzia. On nas uczy, że nie ma sytuacji beznadziejnych, jeśli tylko będziemy ufać Bogu i jeśli Bóg będzie na pierwszym miejscu: w życiu rodzinnym, zawodowym, społecznym, politycznym i gospodarczym”, podkreślał kaznodzieja.

W uroczystościach uczestniczyli członkowie Kapituły Katedralnej Płockiej, mieszkańcy parafii katedralnej, przedstawiciele władz miasta, duszpasterze płockich parafii, siostry zakonne, liczne poczty sztandarowe. Oprawę chóralną Eucharystii zapewnił Płocki Chór Katedralny „Pueri et Puellae Cantores Plocenses” oraz kwintet dęty „Canzona”.

Eucharystię w katedrze poprzedziło złożenie kwiatów przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Po niej odbyły się uroczystości przy Płycie Nieznanego Żołnierza. Na wiwat strzelała Płocka Drużyna Kusznicza i Płockie Bractwo Kurkowe. Ponadto na Starym Rynku Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” wykonał poloneza i mazura.

Odbyła się również prezentacja pododdziału konnego Stowarzyszenia Patria Polonia – pododdziału Pułku 4. Księstwa Warszawskiego. W godzinach popołudniowych zaplanowano na Placu Narutowicza piknik historyczny i warsztaty dla dzieci, prowadzone przez Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej Pułku 4. Księstwa Warszawskiego i majówkę na Starym Rynku, a wieczorem – Ogniska Patriotyzmu przy płockich parafiach.

Uroczystości Zygmuntowskie obchodzone są w Płocku zawsze w niedzielę po 2 maja. W szczególny sposób są one przypomnieniem postaci oraz uczczeniem św. Zygmunta, króla i męczennika, który był władcą Burgundii w latach 561-524. Zginął śmiercią męczeńską w 524 r. Jego relikwie (czaszka) zostały sprowadzone do płockiej katedry w XII wieku przez biskupa Wernera i od tamtego czasu św. Zygmunt jest patronem miasta. Jest on także patronem Kapituły Katedralnej Płockiej i parafii katedralnej.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Płock: uroczystości ku czci patrona miasta św. Zygmunta

04 maja 2012 | 22:27 | eg (KAI) Ⓒ Ⓟ

Bp Roman Marcinkowski będzie w niedzielę 6 maja przewodniczył Mszy św. w bazylice katedralnej w Płocku z okazji dorocznych uroczystości poświęconych patronowi miasta – św. Zygmuntowi. Prepozyt Kapituły Katedralnej Płockiej w zaproszeniu wystosowanym do kapłanów, sióstr zakonnych i wiernych prosi ich o jak najliczniejszy udział we wspólnej modlitwie w intencji Kościoła, Ojczyzny i Płocka.

Biskup przypomina, że diecezjalne uroczystości ku czci św. Zygmunta, króla i męczennika, obchodzone są tradycyjnie w niedzielę po 2 maja. Relikwie świętego sprowadzono do płockiej katedry w XII wieku i od tamtego czasu św. Zygmunt stał się głównym patronem Płocka. Jest też patronem Kapituły Katedralnej Płockiej i parafii katedralnej.

Uroczysta Eucharystia w bazylice katedralnej na Wzgórzu Tumskim w Płocku rozpocznie się o godz. 10.00; będzie jej towarzyszyła herma św. Zygmunta z jego relikwiami. Homilię wygłosi ks. prał. dr Kazimierz Ziółkowski – prałat scholastyk w Kapitule Katedralnej Płockiej.

Wcześniej, w sobotę 5 maja o godz. 18.00 w katedrze rozpoczną się Nieszpory ku czci św. Zygmunta, podczas których okolicznościowe słowo wygłosi ks. kan. Roman Bagiński, kanonik honorowy w Kapitule Katedralnej.

Św. Zygmunt panował w Burgundii w latach 516-524. W wiekach XIV-XV był jednym z najpopularniejszych świętych Europy.Patronem Płocka jest od XII w., kiedy to w 1166 r. biskup Werner sprowadził do miasta jego relikwie – czaszkę. Właściwy kult rozpoczął się jednak w 1370 r., za sprawą króla Kazimierza Wielkiego. Źródła podają, że gdy monarcha zachorował na febrę, obiecał Bogu, że jeśli wyzdrowieje, postara się o właściwe miejsce dla relikwii św. Zygmunta. Obietnicy dotrzymał i ufundował srebrną hermę, czyli popiersie św. Zygmunta, w której umieszczono kości czaszki. Na hermie znajduje się diadem piastowski z XIII w., ozdobiony szafirami, rubinami i perłami. Święty Zygmunt jest także patronem Kapituły Katedralnej Płockiej i parafii katedralnej w Płocku.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Płock: uroczystości ku czci patrona miasta św. Zygmunta

04 maja 2012 | 21:42 | eg Ⓒ Ⓟ

Bp Roman Marcinkowski będzie w niedzielę 6 maja przewodniczył Mszy św. w bazylice katedralnej w Płocku, z okazji dorocznych uroczystości poświęconych patronowi miasta św. Zygmuntowi. Prepozyt Kapituły Katedralnej Płockiej w zaproszeniu skierowanym do kapłanów, sióstr zakonnych i wiernych prosi, aby jak najliczniej zgromadzili się na wspólnej modlitwie w intencji Kościoła, Ojczyzny i Płocka.

W swoim zaproszeniu prepozyt Kapituły Katedralnej Płockiej przypomina, że doroczne uroczystości ku czci św. Zygmunta, króla i męczennika, zgodnie z tradycją obchodzone są w niedzielę po 2 maja. Relikwie świętego zostały sprowadzone do płockiej katedry w XII wieku i od tamtego czasu św. Zygmunt stał się głównym patronem Płocka. Jest też patronem Kapituły Katedralnej Płockiej i parafii katedralnej.

„Zapraszam do wzięcia udziału w tych uroczystościach wszystkich Kapłanów pracujących i mieszkających w naszym mieście, Siostry Zakonne oraz Wiernych wszystkich płockich parafii. Niech nas zgromadzi, drodzy Bracia i Siostry, wspólna modlitwa – za wstawiennictwem św. Zygmunta – w intencji Kościoła Świętego, Ojczyzny, naszego miasta i nas samych”, napisał hierarcha.

Uroczystości ku czci św. Zygmunta odbędą się w niedzielę 6 maja w bazylice katedralnej na Wzgórzu Tumskim w Płocku. Uroczysta Eucharystia zostanie odprawiona o godz. 10.00, będzie jej towarzyszyła herma św. Zygmunta z jego relikwiami. Eucharystii przewodniczył będzie bp Roman Marcinkowski, prepozyt Kapituły Katedralnej Płockiej, homilię wygłosi ks. prał. dr Kazimierz Ziółkowski, prałat scholastyk w Kapitule Katedralnej Płockiej.

Główne uroczystości poprzedzą w sobotę 5 maja o godz. 18.00 Nieszpory ku czci św. Zygmunta w katedrze, okolicznościowe słowo wygłosi ks. kan. Roman Bagiński, kanonik honorowy w Kapitule Katedralnej Płockiej.

Św. Zygmunt był władcą Burgundii w latach 516-524. W wiekach XIV-XV był jednym z najbardziej popularnych świętych Europy. Święty z Burgundii jest patronem Płocka od XII w., kiedy to w 1966 r. biskup Werner sprowadził do Płocka jego relikwie – czaszkę. Właściwy kult rozpoczął się jednak w 1370 r., za sprawą króla Zygmunta Starego. Źródła podają, że gdy zachorował on na febrę, obiecał Bogu, że jeśli wyzdrowieje, postara się o właściwe miejsce dla relikwii św. Zygmunta. Obietnicy dotrzymał i ufundował srebrną Hermę, czyli popiersie św. Zygmunta. W nim znajdują się kości czaszki. Na hermie znajduje się diadem piastowski z XIII w., ozdobiony szafirami, rubinami i perłami. Święty Zygmunt jest także jest patronem Kapituły Katedralnej Płockiej i parafii katedralnej.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.