Płock: uroczystości ku czci św. Zygmunta – patrona miasta
05 maja 2014 | 11:24 | eg Ⓒ Ⓟ
Dwudniowe uroczystości ku czci św. Zygmunta – od XII wieku patrona Płocka – zakończyły się 4 maja. „Niech w mieście miłosierdzia dążenie do świętości będzie zadaniem wszystkich” – życzył płocczanom biskup pomocniczy Roman Marcinkowski podczas mszy św. w intencji Płocka i jego mieszkańców w bazylice katedralnej. Modlitwie towarzyszyły relikwie patrona miasta.
Jak podkreślił bp Marcinkowski, św. Zygmunt „nie był od kołyski święty”: błądził, grzeszył, popełnił zbrodnię na synu. „Tajemnica jego świętości leży w tym, że umiał, jak król Dawid, wyznać swój grzech przed Bogiem i błagał o Boże miłosierdzie” – akcentował hierarcha.
Biskup podkreślił też, że „miłosierny Bóg nie odmawia łaski tym, którzy o to proszą”, jest ono bowiem nieskończone, potrafi gładzić grzech. „Często nie stać nas na wyznanie win: zło traktowane jest jak dobro, a oszustwo i cwaniactwo nazywane jest przedsiębiorczością” – komentował duchowny.
Hierarcha życzył miastu i jego mieszkańcom, aby w Płocku szanowano każdego człowieka, młodzież wychowywana była do wartości, rodziny nie czuły się zagrożone w swych prawach, małżeństwa były związkami nierozerwalnymi, a dążenie do świętości stanowiło zadanie dla wszystkich: „Niech kwitnie miłość i dobroć, bo Płock to miasto miłosierdzia” – mówił bp Marcinkowski.
Homilię wygłosił ks. inf. Marek Smogorzewski, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Rypinie. „23 lata temu św. Jan Paweł II stał tu, w tym mieście, pod wielkim wizerunkiem Jezusa Miłosiernego. To tutaj wszystko się zaczęło – św. Faustyna zobaczyła Jezusa Miłosiernego i namalowała obraz – przypomniał ks. Smogorzewski. Może to ty, św. Zygmuncie, patronie nasz, wyprosiłeś tę łaskę dla naszego miasta, dla naszej ziemi? Może to ty wyprosiłeś nam łaskę miasta miłosierdzia?” – zastanawiał się kapłan.
Wspólnej modlitwie w katedrze towarzyszyła herma św. Zygmunta z relikwiami. Tradycyjnie, zgromadzili się przy niej przedstawiciele władz miasta, księża płockich parafii z wiernymi, siostry zakonne i klerycy.
Św. Zygmunt był władcą Burgundii w latach 516-524. Jego rządy przerwało zabójstwo, którego dokonał na synu z pierwszego małżeństwa, Sigeryku – do czego w wyniku intryg nakłoniła Zygmunta jego druga żona. W ramach pokuty Zygmunt zaczął prowadzić życie mnicha w klasztorze. Gdy dziadek Sigeryka, Teodoryk Wielki, wypowiedział wojnę Burgundii, Zygmunt opuścił zakon i bronił swojego kraju. Po przegranej wojnie został schwytany i wrzucony do studni, gdzie zmarł. W tradycji porównuje się go do króla Dawida, który również odpokutował swoje złe czyny. W XIV-XV w. Zygmunt I Burgundzki był jednym z najbardziej popularnych świętych Europy.
Święty z Burgundii jest patronem Płocka od XII w., kiedy to biskup Werner sprowadził do miasta jego relikwie – czaszkę. Właściwy kult rozpoczął się jednak w 1370 r., za sprawą króla Kazimierza Wielkiego. Źródła podają, że gdy zachorował na febrę, obiecał Bogu, że jeśli wyzdrowieje, postara się o właściwe miejsce dla relikwii św. Zygmunta. Obietnicy dotrzymał i ufundował srebrną hermę, czyli popiersie św. Zygmunta. W nim znajdują się kości czaszki. Na hermie znajduje się diadem piastowski z XIII w., ozdobiony szafirami, rubinami i perłami.
Św. Zygmunt jest także jest patronem Kapituły Katedralnej Płockiej i parafii katedralnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.