Płock: uroczystości 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
01 sierpnia 2013 | 18:10 | eg Ⓒ Ⓟ
Sygnał syreny alarmowej o godz. 17.00, rekonstrukcja barykady powstańczej, apel ku czci poległych i złożenie przez harcerzy oraz przedstawicieli samorządu miejskiego kwiatów na Płycie Grobu Nieznanego Żołnierza odbyło się 1 sierpnia w Płocku, w 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W intencji poległych i żyjących powstańców modlono się także w płockich kościołach.
Mieszkańcy miasta w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego otrzymywali na ulicach Płocka od harcerzy z Hufca ZHP ulotki zapraszające do zgromadzenia się 1 sierpnia przy Płycie Nieznanego Żołnierza: „W Powstaniu Warszawskim wzięli udział również płocczanie, w wśród nich ci, którzy na «wieczną wartę» odeszli niedawno: Hanna Zielińska, ps. Cyranka i Marek Gajewski ps. Aramis” – informowano na ulotkach.
Dokładnie o 17.00, czyli godzinie „W” – godzinie wybuchu Powstania Warszawskiego – w całym Płocku 1 sierpnia na minutę rozległ się dźwięk syreny alarmowej. Potem odbył się apel ku czci poległych. Zgromadzeni przy Płycie Grobu Nieznanego Żołnierza przy Placu Narutowicza harcerze z ZHP, kombatanci, przedstawiciele Urzędu Miasta Płocka, parlamentarzyści i mieszkańcy miasta złożyli okolicznościowe kwiaty.
Rys historyczny Powstania Warszawskiego przedstawili harcerze z ZHP. Przypomnieli, że w czasie tego dramatycznego zrywu wolnościowego zginęło 25 tys. żołnierzy powstańczych oraz 200 tys. ludności cywilnej.
Płocczanie mogli także zobaczyć rekonstrukcję powstańczej barykady, ustawionej w sąsiedztwie Płyty Grobu Nieznanego Żołnierza oraz umundurowanie i broń z okresu II wojny światowej. Zostali też zaproszeni do pamiątkowego zdjęcia przy barykadzie – symbolu dramatu powstańców sprzed 69 lat.
Msze św. w intencji ofiar powstania i w intencji Ojczyzny sprawowane były w 1 sierpnia w płockich kościołach, zwłaszcza w miejscach, gdzie znajdują się tablice upamiętniające Powstanie Warszawskie i inne powstania narodowe, a więc w kościele parafii św. Maksymiliana Kolbego (na „Górkach”) i w kościele parafii św. Stanisława Kostki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.