Płock: w domu macierzystym odbyły się jubileusze sióstr pasjonistek
12 sierpnia 2021 | 15:38 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Dziesięć sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa, czyli sióstr pasjonistek, obchodziło w domu macierzystym w Płocku jubileusz swoich ślubów wieczystych. Eucharystii z tej okazji przewodniczył biskup Roman Marcinkowski: – Wzorem postępowania w Kościele jest służba – powiedział w homilii.
Bp Roman Marcinkowski przewodniczył uroczystej Eucharystii w kaplicy domu sióstr pasjonistek w Płocku, który jest ich domem macierzystym. W homilii przypomniał, że każdy jubileusz jest wyrazem wdzięczności i radości z tego, że „Bóg tyle dobra dokonał w naszym życiu”. Jubileusz, to także „odnowienie świadomości otrzymanego daru i jeszcze większe przylgnięcie do Pana Jezusa”.
Prosił także, aby każdy zastanowił się, ile jest w nim z niewolnika, a ile ze sługi, i z którą z tych postaw identyfikuje się powołanie konkretnej osoby: – Wzorem postępowania w Kościele jest służba. Sługa pokorny i posłuszny Bogu mówi „chcę”, oddaje się do dyspozycji i służy z czystą intencją, jest wierny swemu Mistrzowi, mimo zagrożeń i przeciwności. On kocha Tego, komu służy. Głosi chwałę Pana i jest gotów do poświęceń – zaakcentował biskup senior.
W jubileuszowej Eucharystii uczestniczyło dziesięć sióstr, które w tym roku obchodziły swoje jubileusze. 70. rocznicę profesji zakonnej obchodziła s. Lidia Bartnicka. 60. rocznicę profesji zakonnej świętowały: s. Letycja Wanarska, s. Eligia Gozdowska, s. Nulla Dziurlikowska, s. Genowefa Dąbrowska. Cztery siostry obchodziły 50. rocznicę profesji zakonnej: s. Paula Wiśniewska, s. Aurelia Rutkowska, s. Angelika Czyżyk, s. Serafina Patora. Natomiast 25. rocznicę ślubów wieczystych obchodziła s. Dolorosa Rachocka. Wszystkie siostry jubilatki odnowiły swoje śluby zakonne.
Ponadto trzy siostry ponowiły profesję czasową. Były to: s. Lena Fukowska, s. Halina Goczkiewicz i s. Marta Kraśniewska (po 3 latach formacji). Poza tym śluby wieczyste po 8 latach formacji złożyła s. Zuzanna Woźniak (uroczystość odbyła się w Warszawie).
Wspólnie modlono się także za czternaście sióstr, które z powodu śmierci nie doczekały swoich jubileuszy. W uroczystości w Płocku uczestniczył m.in. zarząd zgromadzenia, z przełożoną generalną matką Agnes Jaszczykowską CSP, a także siostry z różnych placówek.
***
Zgromadzenie Sióstr Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa – w skrócie: Zgromadzenie Sióstr Pasjonistek, oparte jest na III Regule Św. Franciszka Serafickiego. Jest zgromadzeniem na prawie papieskim, kontemplacyjno-czynnym, habitowym, założonym przez Sługę Bożą Matkę Józefę Hałacińską w 1918 r. w Płocku. Powstało w trudnym okresie historycznym dla ojczyzny i narodu. Pierwszą placówką prowadzoną przez pasjonistki był Zakład Wychowawczy dla chłopców im. św. Józefa w Płocku. Propozycję jego objęcia m. Hałacińska otrzymała podczas pierwszego spotkania z ordynariuszem diecezji płockiej bp. Antonim J. Nowowiejskim, we wrześniu 1919 r.
Najważniejsze wydarzenia związane z powstawaniem zgromadzenia przypadają na rok 1921. 1 maja 1921 r. bp Antoni J. Nowowiejski erygował kanonicznie zgromadzenie i zatwierdził pierwsze „Konstytucje”. 4 października 1921 r. siostry rozpoczęły pierwszy w historii zgromadzenia nowicjat.
Charyzmatem zgromadzenia jest miłość do Chrystusa Ukrzyżowanego, wyrażająca się w kulcie Męki Pańskiej. Kult ten koncentruje się na kontemplacji Tajemnicy Odkupienia: męki, śmierci i uwielbienia Chrystusa. Duchowość pasyjną streszcza hasło: „Miłość Ukrzyżowanego przynagla nas” (2 Kor 5,14), a ilustruje herb: narzędzia Męki Pańskiej – cierniowa korona, gwoździe, włócznia i gąbka na trzcinie. Zewnętrznym wyrazem duchowości pasyjnej jest codzienna Msza święta, codzienne rozmyślanie Męki i Śmierci Chrystusa połączone z Drogą Krzyżową, codzienna bolesna część różańca, Koronka do Ran Chrystusowych i Godzina święta w każdy czwartek przed pierwszym piątkiem miesiąca od godziny 23.00 do 24.00 (w Wielkim Poście również Gorzkie Żale i Godzinki o Męce Pańskiej_.
Obecnie pasjonistki głównie pracują w parafiach jako kancelistki, zakrystianki oraz w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych jako katechetki, a także w mniejszym wymiarze w szpitalach i domach opieki. Pracują m.in. w Kurii Diecezjalnej i Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku czy stacji opieki „Caritas”. Zgromadzenie prowadzi w domach własnych: przedszkole w Mucharzu k. Wadowic i dom dla starców im. M. Józefy Hałacińskiej w Strzemieszycach. Pasjonistki są w 20 placówkach w Polsce w 10 diecezjach oraz na 7 placówkach zagranicznych: w Kanadzie, w Niemczech, we Włoszech i na misjach w Kamerunie w Afryce.
W latach 2018-2021 roku pasjonistki świętują jubileusz stulecia powstania zgromadzenia. Główna uroczystość jubileuszowa miała miejsce w Płocku w dniach 29-20 maja. Eucharystii w katedrze z tej okazji przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.