Płock: w najbliższą niedzielę przypada Święto Miłosierdzia
14 kwietnia 2023 | 21:11 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
W niedzielę 16 kwietnia przypada Święto Miłosierdzia, które zostało ustanowione z woli Jezusa Miłosiernego. 22 lutego 1931 roku objawił się On św. s. Faustynie Kowalskiej w obrazie „Jezu ufam Tobie” w Płocku. Główna Msza św. z tej okazji sprawowana będzie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia o godz. 12.00, z przewodniczeniem i homilią biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego. Poprzedzi je Noc walki o błogosławieństwo dla Polski. Od Wielkiego Piątku w kościołach trwa nowenna do Miłosierdzia Bożego.
Wydarzenia związane z Święta Miłosierdzia w Płocku każdego roku mają uroczysty charakter. W tym roku przypadają w 92. rocznicę pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego w obrazie „Jezu ufam Tobie” św. s. Faustynie Kowalskiej, zakonnicy ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, co miało miejsce 22 lutego 1931 roku w klasztorze w Płocku.
Główne uroczystości poprzedzi Noc Walki o Błogosławieństwo dla Polski 15 kwietnia. Rozpocznie je o godz. 21.00 Apel Jasnogórski z konferencją. O godz. 21.45 rozpocznie się Adoracja Najświętszego Sakramentu i różaniec. O godz. 23.00 zostanie odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia, potem będzie modlitwa w ciszy. Kulminacją nocnego czuwania będzie o godz. 24.00 Msza św. pod przewodnictwem biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego.
W Święto Miłosierdzia 16 kwietnia uroczysta Eucharystia sprawowana będzie w sanktuarium o godz. 12.00, z przewodniczeniem i homilią bp. Szymona Stułkowskiego. Pozostałe Msze św. tego dnia sprawowane będą o godz. 8.00, 10.00, 17.00. Tego dnia o godz. 15.00 zaplanowano Modlitwę w Godzinie Miłosierdzia – Koronkę do Bożego Miłosierdzia. O godz. 16.45 odmówiona zostanie Litania do Bożego Miłosierdzia.
Ponadto Zakon Rycerzy św. Jana Pawła II oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zapraszają na wydarzenie pt. „U źródła Miłosierdzia”, będące dziękczynieniem św. Janowi Pawłowi II za ustanowienie Święta Miłosierdzia. Zaplanowano o godz. 16.15 spotkanie pod „Oknem Papieskim” – oknem domu biskupiego przy Placu Narutowicza 10, przez które 7 czerwca 1991 roku Papież rozmawiał z wiernymi. Tam wszyscy zaśpiewają „Barkę” i złożą kwiaty.
Po przejściu procesyjnym do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia na Starym Mieście wezmą udział w Mszy św. o godz. 17.00. Godzinę później świadectwo wygłosi Jan Budziaszek, perkusista „Skaldów”. O godz. 18.15 odbędzie się koncert zespołu „Strefa Serca”.
[wcześniej, bo już 15 kwietnia o godz. 19.30 „Strefa Serca” zaśpiewa w kościele parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płocku (kościół „na Górkach”). W programie znajdą się utwory modlitewne, o Bożym Miłosierdziu, wielkanocne].Płockie uroczystości z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia transmitowane będą na kanałach Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Wojowników Maryi (YouTube i Facebook).
***
Płock, to jedno z miast, poza Krakowem i Wilnem, związanych ze św. siostrą Faustyną Kowalską (1905-1938), jej objawieniami Jezusa Miłosiernego oraz kultem Bożego Miłosierdzia. „W myślach przemierzam ten świetlisty szlak, na którym św. Faustyna Kowalska przygotowywała się do przyjęcia orędzia o miłosierdziu – szlak od Łodzi i Warszawy, poprzez Płock, Wilno po Kraków” – te słowa wypowiedział papież Jan Paweł II 30 kwietnia 2000 roku w Rzymie, podczas kanonizacji s. Faustynę. Płock jest obowiązkowym punktem na szlaku pielgrzymów, którzy pragną iść śladami Apostołki Miłosierdzia. Klasztor przy Starym Rynku nazywany jest „Betlejem Bożego Miłosierdzia”. Rocznie (przed okresem pandemii) odwiedzało go ponad 200 tysięcy pielgrzymów rocznie z różnych krajów świata.
Miasto i sanktuarium zawdzięczają swoją popularność Helenie (Faustynie) Kowalskiej (1905-1938). W wieku 20 lat wstąpiła ona do Zgromadzenia Sióstr Matki Miłosierdzia w Warszawie. Od początku pobytu w zakonie była „obdarzona darem modlitwy kontemplacyjnej i mistycznej”. Siostry Matki Bożej Miłosierdzia były obecne w Płocku od kwietnia 1899 roku, gdy odpowiadając na zaproszenie biskupa płockiego abp. Antoniego J. Nowowiejskiego zaopiekowały się kobietami „moralnie zagubionymi i ubogimi”.
W latach 1930-1932 roku s. Faustyna pracowała w Płocku w przyklasztornej piekarni, kuchni i sklepie. Była zakonnicą tzw. drugiego chóru. Dnia 22 lutego 1931 r., w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, 26-letnia Faustyna miała pierwsze objawienie Jezusa Miłosiernego.
Wydarzenie to opisała w swym „Dzienniczku” (powstawał w latach 1934-1938): „Wieczorem, kiedy byłam w celi, ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie: jeden czerwony, a drugi blady /…/. Po chwili powiedział mi Jezus: wymaluj obraz według rysunku, który widzisz z podpisem: +Jezu, ufam Tobie+. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie”. W tym roku mija 92. rocznica tego wydarzenia.
Wizerunek Jezusa Miłosiernego w obrazie „Jezu ufam Tobie”, to jeden z najsłynniejszych obrazów religijnych na świecie. Cztery lata po pierwszym objawieniu wileński malarz Eugeniusz Kazimirowski namalował obraz według wskazówek zakonnicy. Pośredniczył przy tym jej spowiednik ks. Michał Sopoćko. Malowany kilka miesięcy obraz Pana Jezusa został wystawiony w Ostrej Bramie w czasie Triduum w kwietniu 1935 roku, dwa lata później został przeniesiony do kościoła św. Michała. W 1948 roku obraz został skonfiskowany przez sowietów, ale niebawem wykupiony potajemnie przez wiernych i ukryty na wiele lat.
Jezus Miłosierny zwrócił się też do s. Faustyny – „sekretarki Bożego Miłosierdzia” – aby zostało stanowione Święto Miłosierdzia. Dał obietnice z nim związane: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była Świętem Miłosierdzia” (Dz. 299); „W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia mojego; która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii św. dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski; niech się nie lęka zbliżyć do Mnie żadna dusza, chociażby grzechy jej były jako szkarłat. Miłosierdzie Moje jest tak wielkie, że przez całą wieczność nie zgłębi go żaden umysł, ani ludzki, ani anielski” (Dz. 699); „Pierwsza niedziela po Wielkanocy jest Świętem Miłosierdzia, ale musi być i czyn; i żądam czci dla Mojego miłosierdzia przez obchodzenie uroczyście tego święta i przez cześć tego obrazu” (Dz. 742).
W trudnym okresie II wojny światowej wierni spontanicznie zwracali się do Miłosierdzia Bożego, korzystali z modlitewników z Koronką do Bożego Miłosierdzia i reprodukcją obrazu Jezusa Miłosiernego. Żołnierze polscy roznieśli orędzie s. Faustyny na cały świat. Dzięki Polakom z armii Andersa, utworzonej w 1941 roku w ZSRR, kult Miłosierdzia dotarł do Iranu, Palestyny, Libanu, Egiptu, a stamtąd – do Afryki i Włoch.
Ogromne zasługi w szerzeniu kultu poza granicami oddał marianin ks. Józef Jarzębowski, który podczas okupacji wywiózł z Wilna memoriał o nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego ks. Michała Sopoćki, spowiednika s. Faustyny. Dotarł on do Stanów Zjednoczonych, podróżując przez Syberię i Japonię. Jeszcze w czasie wojny pojawiły się teksty nowenny, koronki oraz litanii do Miłosierdzia Bożego w językach: niemieckim, litewskim, francuskim, włoskim i angielskim.
W 1943 roku krakowski spowiednik s. Faustyny, o. Józef Andrasz SJ, poświęcił drugi obraz Jezusa Miłosiernego, autorstwa Adolfa Hyły, według wizji s. Faustyny. Ofiarowano go do klasztornej kaplicy Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. O. Andrasz zapoczątkował też uroczyste nabożeństwo ku czci Miłosierdzia Bożego. Kaplica, która służyła dotąd siostrom i ich wychowankom, stała się miejscem publicznego kultu. Wizerunek bardzo szybko zasłynął licznymi łaskami.
Po zakończeniu wojny w 1946 roku w sprawę zatwierdzenia kultu zaangażowali się biskupi polscy. W 1948 roku skierowana została prośba do Stolicy Apostolskiej o ustanowienie święta Miłosierdzia Bożego w myśl poleceń, które otrzymała s. Faustyna („Dzienniczek” nr 49,88,1530). 27 lutego 1948 roku rozgłośnia Radia Watykańskiego nadała audycję o siostrze Faustynie i jej posłannictwie.
W roku 1958 ukazała się Notyfikacja Świętego Oficjum, kwestionująca nadprzyrodzoność objawień s. Faustyny, sprzeciwiająca się wprowadzeniu święta Miłosierdzia Bożego, zakazywała rozpowszechniania obrazków i pism propagujących nabożeństwo w formach proponowanych przez s. Faustynę. Wątpliwości dotyczyły głównie nieprawidłowości w formach kultu, przede wszystkich rozpowszechniano wyrwane z kontekstu albo niedokładne fragmenty „Dzienniczka”, obecne we włoskim tłumaczeniu, które dotarło do kongregacji. Watykańscy eksperci opierali się na niedokładnych i źle przetłumaczonych odpisach rękopisów „Dzienniczka”.
W drugiej nocie Świętego Oficjum z 6 marca 1959 roku stanowisko zostało złagodzone, ale trzeba było usunąć obrazy ze świątyń i zaprzestać nabożeństw. Zasadniczą rolę w zdjęciu zakazu i dalszym rozwoju kultu Miłosierdzia Bożego odegrał abp Karol Wojtyła. W 1980 roku, już jako Jan Paweł II, ogłosił encyklikę „Dives in misericordia” – o Bożym Miłosierdziu.
5 maja 2000 roku Kongregacja Kultu Bożego i ds. Dyscypliny Sakramentów wydała dekret ustanawiający obowiązujące w całym Kościele powszechnym Święto Miłosierdzia Bożego. 18 kwietnia 1993 roku, w Niedzielę Miłosierdzia, s. Faustyna Kowalska została beatyfikowana. 30 kwietnia 2000 roku – w Roku Wielkiego Jubileuszu, także w Święto Miłosierdzia, odbyła się jej kanonizacja. W tym roku przypada 30 kwietnia przypada 23. rocznica kanonizacji św. s. Faustyny Kowalskiej, a 18 kwietnia – 30. rocznica jej beatyfikacji. 17 sierpnia 2002 roku papież Jan Paweł II w Krakowie – Łagiewnikach zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu.
Na terenie klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy Starym Rynku 14/18 w Płocku znajduje się Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, a w nim kaplica z relikwiami św. Faustyny i obrazem Jezusa Miłosiernego autorstwa Elżbiety Plewy-Hoffman. Klasztor przy Starym Rynku 14/18 funkcjonował do 1950 roku, potem decyzją władz komunistycznych siostry musiały go opuścić. Budynek został zburzony, ale w piwnicy zachował się duży piec, w którym s. Faustyna wypiekała chleb. Zakonnice odebrały zagrabioną własność w 1990 i zaczęły odbudowywać klasztor. W miejscu, w którym znajdowała się cela świętej, urządzono kaplicę, podniesioną później przez biskupa płockiego do rangi sanktuarium diecezjalnego.
Podjęto decyzję o budowie nowej świątyni oraz zaplecza duszpasterskiego i socjalnego dla pielgrzymów. Kamień węgielny (z Kalwarii w Jerozolimie) pod rozbudowę poświęcił biskup płocki Piotr Libera w Święto Miłosierdzia 19 kwietnia 2009 roku. 15 maja 2015 roku rozpoczęła się rozbudowa sanktuarium, która nadal trwa. Docelowo powstaje kościół na 1,5 tys. miejsc, 50-osobowy dom pielgrzyma, nowe Muzeum św. Siostry Faustyny.
Obecnie przełożoną klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku jest s. Diana Kuczek ISMM, a rektorem Sanktuarium Bożego Miłosierdzia ks. dr Tomasz Brzeziński.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.