Płock: w noclegowniach są miejsca dla bezdomnych
29 listopada 2010 | 18:01 | eg Ⓒ Ⓟ
Dom dla Bezdomnych Mężczyzn Caritas Diecezji Płockiej oraz Noclegownia dla Kobiet i Matek z Dziećmi w Płocku dysponują wolnymi miejscami dla bezdomnych, którzy zechcą schronić się przed zimą. Bezdomni, którzy nie zechcą skorzystać ze stałego noclegu, mają do dyspozycji Punkt Higieny Sanitarnej, istniejący przy miejskiej Izbie Wytrzeźwień.
W Domu dla Samotnych Mężczyzn w Płocku, prowadzonym przez Caritas Diecezji Płockiej, przebywa obecnie ok. 40 podopiecznych. To jedyna placówka w mieście, która przyjmuje bezdomnych mężczyzn. Mają oni zapewniony dach nad głową i trzy posiłki dziennie, ale warunkiem pobytu jest zachowanie trzeźwości. Noclegownia może przyjąć jeszcze dodatkowo około 10 osób, ale ks. Adam Przeradzki, wicedyrektor Caritas zapewnia, że jeśli zaistnieje potrzeba, na dostawionych materacach będzie można zapewnić nocleg nawet 70 bezdomnym.
Caritas prowadzi także dwie bezpłatne stołówki dla biednych przy ul. Sienkiewicza 34 i 54, dziennie korzysta z niech około 450 osób. Są on kierowani przez płocki MOPS, który posiada dokładną bazę danych o osobach potrzebujących tego rodzaju pomocy.
W Noclegowni dla Kobiet i Matek z Dziećmi przy ul. Misjonarskiej 22, prowadzonej przez Polski Komitet Pomocy Społecznej, przebywa obecnie 12 kobiet z dziećmi, łącznie 29 osób. Mieszkanki są najczęściej kobietami bezdomnymi oraz ofiarami przemocy domowej, które utraciły dach nad głową. Trafiają do noclegowni na mocy porozumienia z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej.
„Kobiety z dziećmi mają u nas zagwarantowany całodobowy pobyt, otrzymują środki czystości, środki do higieny osobistej oraz suchy prowiant, z którego przygotowują sobie posiłki w kuchni. Dysponujemy jeszcze 11 wolnymi miejscami. Zrobimy wszystko, aby bezdomne kobiety zostały objęte opieką i nie musiały nocować na mrozie. Czuwają na tym służby miejskie, które monitorują określone miejsca. W razie potrzeby będą one do nas przywozić bezdomne kobiety” – mówi Grażyna Cieślik, prezes płockiego oddziału PKPS.
Na pomoc bezdomni mogą także liczyć w Punkcie Higieny Sanitarnej przy ul. Medycznej 1, funkcjonującym przy Izbie Wytrzeźwień. „Osoby bezdomne, ale trzeźwe, mogą skorzystać z możliwości kąpieli w Punkcie Higieny Sanitarnej. Zostaną także wyposażeni w odzież, która otrzymujemy od PCK i PKPS. Od początku roku z tej możliwości skorzystało około 300 osób. Najwięcej osób korzysta z kąpieli w weekendy” – poinformował Bogusław Gostomski, dyrektor Izby Wytrzeźwień w Płocku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.