Płock: Wieczór Wspomnień bł. Janie Pawle II
05 czerwca 2011 | 14:22 | eg Ⓒ Ⓟ
Organizatorzy pielgrzymki Jana Pawła II do Płocka w 1991 roku i znani dziennikarze byli gośćmi Wieczoru Wspomnień o Janie Pawle II, który odbył się 4 czerwca w Państwowej Szkole Muzycznej w Płocku. Spotkanie zainaugurowało diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację i 20. rocznicę wizyty Papieża w mieście.
Uczestników wspomnieniowego spotkania w PSM witał ks. dr Jarosław Kamiński, pracownik wydziału duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Płocku, koordynator wieczoru. Natomiast rozmowę gości prowadził Henryk Jóźwiak, aktor Teatru Dramatycznego w Płocku. Zaznaczył on, że papieska pielgrzymka była najważniejszym wydarzeniem we współczesnej historii Płocka i regionu.
Ks. prałat Marek Smogorzewski, w 1991 r. koordynator papieskiej pielgrzymki, przypomniał, że odbywała się ona w czasie, gdy „Polska już nie była komunistyczna, ale jeszcze była komunistyczna, już była wolna, ale jeszcze nie była wolna”: „Organizując pielgrzymkę, musieliśmy iść do miejsc, gdzie do tej pory księża nie mieli wstępu: do Urzędu Miasta, Policji, Petrochemii… Było trudno i pięknie. Warto przypomnieć, że wtedy po raz pierwszy górowało nad Płockiem na ołtarzu miłosierdzie Boże: obraz Jezusa Miłosiernego” – podkreślał ks. Smogorzewski.
Wspominał też, że Papież zaskakiwał organizatorów i ochronę: w planach nie było bowiem jego wizyty przy pomniku bł. abpa Antoniego J. Nowowiejskiego, przejścia z domu biskupiego do katedry czy rozmowy z płocczanami przez okno”, wymieniał ks. Smogorzewski. Anegdotyczny był fakt, że gdy Jan Paweł II wszedł na teren Zakładu Karnego, usłyszał pieśń „Jest zakątek na tej ziemi, gdzie powracać każdy chce”.
Andrzej Drętkiewicz, w 1991 r. prezydent Płocka podkreślał, że przed pielgrzymką trzeba było zmobilizować wszystkie siły. „To była mozolna praca, ale i wielka współpraca. Trzeba było wybrać miejsce Mszy św., przygotować infrastrukturę. Dostaliśmy na to 7 mld zł. Pozostały wykonane wtedy drogi, parkingi, oddział szpitalny. Pielgrzymka zaprocentowała materialnie, nie mówiąc o wartościach duchowych” – komentował Drętkiewicz.
Z kolei Brygida Grysiak, dziennikarka TVN 24 przypomniała, że 20 lat temu ówczesna prasa pisała o „starym człowieku, który nic nie rozumie”, tymczasem Papież wszystko rozumiał: „Nie sztuką jest płakać po Papieżu, ale sztuką jest powiedzieć głośno, że się zgadza z jego nauką, sztuką jest powiedzieć «nie», gdy mowa o aborcji”, twierdziła autorka wywiadu z ks. abpem Mieczysławem Mokrzyckim pt. „Najbardziej lubił wtorki”. Przekonywała, że Jan Paweł II, który autentycznie kochał ludzi i „modlił się jak oddychał”, był „darem dla naszych czasów”.
„W 1991 r. Ojciec Święty grzmiał na nas – mówił Krzysztof Ziemiec, dziennikarz TVP 1. – Widział, że zachłysnęliśmy się wolnością. Niósł za sobą wielkie wartości duchowe. Pozostaje dla nas wzorem ojcostwa. My potrafimy, ale nie chcemy sprostać naukom Papieża. Żyjemy tak, jakby rzeczy wspólne były nam obce”, mówił lektor z filmu „Jan Paweł II. Szukałem Was”.
Bp Piotr Libera w podsumowaniu spotkania stwierdził, że było ono duchowym przygotowaniem do uroczystości dziękczynienia diecezji za beatyfikację i 20. rocznicę papieskiej pielgrzymki do Płocka: „W liturgii Kościoła odprawiana jest wigilia. To nasze spotkanie było właśnie taką wigilią przed dziękczynieniem. Pokazało, że warto wracać do papieskiej «katechezy płockiej» i robić rachunek sumienia” – mówił hierarcha.
Uczestnicy wieczoru mogli także obejrzeć film z płockiej pielgrzymki Papieża i wysłuchać pieśni sakralnych w wykonaniu chóru uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Płocku, pod dyrekcją Andrzeja Sitka. Na zakończenie wszyscy wspólnie zaśpiewali „Barkę” i modlili się o kanonizację Jana Pawła II. Spotkaniu towarzyszyła wystawa fotografii Jana Waćkowskiego z papieskich pielgrzymek oraz kiermasz książek o Janie Pawle II, przygotowany przez Płocką Księgarnię Diecezjalną.
Spotkanie w PSM zainaugurowało uroczystości dziękczynienia za beatyfikację i 20. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Płocka. Ich głównym punktem będzie Eucharystia na Starym Rynku Płocka, w niedzielę 5 czerwca.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.