Płock: wirtualna wystawa „Matka Boża w ikonie” w Muzeum Diecezjalnym
27 stycznia 2021 | 15:09 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
„Matka Boża w ikonie” – to tytuł wystawy, która znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Płocku. Składają się na nią przedstawienia maryjne wykonane z inspiracji Katarzyny Kobuszewskiej, znanej płockiej ikonopisarki. W obecnych warunkach wystawę można obejrzeć wirtualnie na Facebooku muzeum.
Na wystawę pt. „Matka Boża w ikonie” w Muzeum Diecezjalnym składa się 25 ikon, wykonanych przez płocczan i mieszkańców innych miast w Polsce, z inspiracji Katarzyny Kobuszewskiej, która od 2013 roku prowadzi w Płocku pracownię ikonopisania. Są to: Anna Opalińska, Bożena Suchecka, Agnieszka Małecka, Katarzyna Kobuszewska, Piotr Chrol, Agnieszka Kołodziejczyk, Danuta Mieleszczuk i Marcin Kaczmar.
– Na wystawie najwięcej przedstawień, to ikony typu hodegetria (z grec. hodos – droga) – czyli Matki Bożej Przewodniczki i Eleusa – Matki Bożej Czułej. Można też na niej zobaczyć ikonę Matki Bożej Pocieszenia, Matki Bożej Nieustającej Pomocy czy Matki Bożej dziesięciu cnót ewangelicznych. Prace te powstawały w różnym czasie. Dla każdego z autorów pisanie ikony, to przywilej, dar i modlitwa – uważa ikonopisarka Katarzyna Kobuszewska.
W czasie pandemii wystawy nie można obejrzeć fizycznie, ale dostępna jest wirtualnie: na fejsbuku Muzeum Diecezjalnego udostępniony jest film z platformy You Tube. Twórcy zdają sobie sprawę, że bezpośredni kontakt z widzem jest bezcenny, jednak obecnie jedyną możliwością pokazania prac jest wystawa wirtualna.
Wystawa pt. „Matka Boża w ikonie” w zamyśle ma otwierać cykl wystaw pod nazwą „Rok z ikoną”. Na kolejnych mają się znaleźć ikony związane z Wielkim Postem, Wielkanocą, przedstawienia świętych oraz aniołów.
Katarzyna Kobuszewska systematycznie prowadzi warsztaty ikonopisania. Odbywają się one w jej pracowni w Płocku przy ul. Kwiatka 9, lokal nr 4. Naukę pisania ikon można rozpocząć w każdym wieku. Do płockiej pracowni przychodzą ludzie różnych profesji, których ikona przyciąga tajemnicą, pięknem i duchowością. Napisali już kilkaset ikon. Każda ikona jest wykonana według kanonu, wyznacza on wszystkie etapy pracy. Kanon określa temat ikony, kompozycję, symbolikę, proporcje, technikę wykonania.
Praca przy ikonie, to praca wieloetapowa. Rozpoczyna się od wykonania podobrazia, głównie z drewna lipowego, z dębowymi wzmocnieniami. Na przygotowaną deskę zagruntowaną lewkasem można przenosić już w pierwszym etapie rysunek. Potem następuje etap złocenia. Następnie kładzie się kolejne warstwy malatury. Ikony powstają w technice tempery jajowej. Do naturalnie pozyskiwanych suchych pigmentów dodaje się tzw. medium wykonywane z żółtka i białego wina. Na koniec ikony są werniksowane przy użyciu oleju lnianego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.