Płock: wyruszyła 160. Piesza Pielgrzymka z Płocka do Skępego
06 września 2011 | 10:50 | eg Ⓒ Ⓟ
„Maryja wzorem czystości” – pod takim hasłem 6 września z parafii farnej w Płocku, po Mszy św. sprawowanej przez bp.Piotra Liberę, przy dźwiękach tarabanu wyruszyła jubileuszowa 160. Piesza Pielgrzymka z Płocka do sanktuarium maryjnego w Skępem. Bierze w niej udział 240 osób. Pątnicy będą dziękować Matce Bożej za ocalenie Płocka przed zarazą, która panowała w mieście 160 lat temu.
W homilii skierowanej do pielgrzymów ordynariusz płocki zaznaczył, że każdy człowiek ma w swoim życiu takie chwile, w których pragnie być sam. Pociąga go do tego chęć „zastanowienia się w spokoju nad swoją sytuacją, własną egzystencją, swoją przyszłością”. Dlatego czas pielgrzymki jest okazją do tego, by oddalić się od „zgiełku codzienności, od codziennych spraw i obowiązków”. Pielgrzymka to też czas sprzyjający „byciu sam na sam z Jezusem i Jego Matką”, dlatego „nie wolno tego czasu zmarnować” – apelował
Pielgrzymka do Skępego tradycyjnie wyruszyła przy dźwiękach tarabanu – zabytkowego bębna. 240 pątników dotrze do celu swej pielgrzymki 8 września, w uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, aby wziąć udział w uroczystościach odpustowych w tamtejszym sanktuarium maryjnym. Odnowią tam także złożone przez ich przodków przed laty przyrzeczenia. Do Płocka powrócą również pieszo, 10 września.
Pielgrzymi idą w dwóch grupach: białej pod przewodnictwem ks. Wojciecha Kruszewskiego z parafii farnej i błękitnej pod przewodnictwem ks. Piotra Oszczyka z parafii Świętego Ducha. Kierownikiem pielgrzymki jest Wojciech Popielski. Każdego dnia pątnicy pokonywać będą około 20-30 km. Towarzyszą im pielgrzymi duchowi.
Pielgrzymkę do Skępego organizuje parafia farna w Płocku. Płocczanie rozpoczęli pielgrzymowanie do słynącego z łask najstarszego na Ziemi Dobrzyńskiej sanktuarium maryjnego w Skępem już w XVII w., żeby modlić się przed cudowną figurą Matki Bożej Skępskiej: wykonaną z drewna, o wysokości 96 centymetrów, z datą na cokole 1496, przedstawiającą dziewczynkę, lekko pochyloną w prawą stronę, ze złożonymi na piersiach rękami do modlitwy – Panią Mazowsza i Kujaw.
Pierwszą płocka „kompanię” (tak nazywają ją najstarsi pątnicy) do Skępego zorganizowali w 1631 r. członkowie bractwa św. Różańca oo. dominikanów. Kiedy w 1851 r. epidemia cholery dziesiątkowała mieszkańców Płocka, ci wyruszyli z płockiej fary, aby błagać o ocalenie dla ludności. Gdy modlitwy i prośby zostały wysłuchane, pątnicy płoccy złożyli przysięgę, że każdego roku będą pielgrzymować do Skępego, dziękując za łaskę ocalenia miasta. Od tamtych lat o pielgrzymce mówi się, że jest „zaprzysiężona”. Mieszkańcy Płocka co roku wypełniają ślub ojców, spełniając przyrzeczenia przodków, a zarazem wypraszają łaski potrzebne z codziennym życiu. Przerwę w pielgrzymowaniu płocka „kompania” miała tylko w czasie II wojny światowej (w latach 1940-1944).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.