Płock: wystawa archeologiczna w Muzeum Diecezjalnym
21 grudnia 2010 | 09:35 | eg Ⓒ Ⓟ
„Skarby z ziemi wydobyte…” – taki tytuł nosi nowa wystawa w Muzeum Diecezjalnym im. bł. Abpa A.J. Nowowiejskiego w Płocku, na którą złożyły się zbiory archeologiczne muzeum. Uroczystego otwarcia nowej stałej ekspozycji w poniedziałek 20 grudnia dokonali: biskup Piotr Libera i Robert Soszyński, prezes zarządu PERN „Przyjaźń” SA.
Bp Libera przypomniał, że w odstępie jednego tygodnia w Płocku najpierw otwarto wystawę historyczną w Muzeum Mazowieckim, a obecnie wystawę archeologiczną w Muzeum Diecezjalnym: „Obie wystawy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa – stwierdził ordynariusz płocki. – Mój czcigodny poprzednik bł. abp Antoni J. Nowowiejski przypomniał kiedyś słowa Dominika Staszewskiego, który położył zasługi w ratowaniu zabytków Płocka. Mówił on, że `naród, który nie dba o swoją przeszłość, nie zasługuje na przyszłość`. Myślę, że ta wystawa dobrze rokuje dla naszej przyszłości”, podkreślał hierarcha.
„Mam uczucie miłego obowiązku – mówił podczas uroczystości Robert Soszyński, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń” SA., sponsora nowej wystawy oraz katalogu na jej temat. – Od kilku lat staramy się wspierać takie działania. Nie ustaniemy w wysiłkach, aby czynić tak dalej. Okazji zapewne nie zabraknie, ponieważ w przyszłym roku Płock obchodził będzie 20. rocznicę pielgrzymki papieża Jana Pawła II”, deklarował mecenas wystawy.
Zasadniczą część wystawy stanowi kolekcja około 850 eksponatów archeologicznych i pamiątek historycznych Franciszka Tarczyńskiego (1833-1900), pozostałe pochodzą z pobliskich wykopalisk, z darów przywiezionych z Francji przez śp. ks. Lecha Grabowskiego, byłego dyrektora muzeum oraz od darczyńców z okolic Płocka. Zbiory są bardzo bogate. Zawierają m.in. skamieliny, unikalny zespół siekierek kamiennych i innych narzędzi z epoki kamienia, ozdoby z epoki brązu i żelaza, naczynia, broń, srebrne kobiece ozdoby wczesnośredniowieczne, naczynia gliniane, urny z kultury łużyckiej.
Wystawę „Skarby z ziemi wydobyte…” przygotowywano od roku przy współpracy z pracownikami naukowymi Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Byli to: mgr Karol Demkowicz i mgr Piotr Pudło z Katedry Bronioznawstwa, dr Radosław Janiak z Zakładu Archeologii Pomorza oraz mgr Piotr Łuczak z Zakładu Epoki Kamienia. Wspólnie dokonano przejrzenia i sfotografowania eksponatów, przygotowania katalogu, aranżacji nowej ekspozycji przeprowadzono częściową konserwacji zabytków i starych gablot, przygotowano plansze informacyjne oraz założono oświetlenie.
„Codzienna troska Kościoła o zbiory muzealne sprawiły, że zabytki z przeszłości przypominają przede wszystkim o ludziach, którzy tu przed nami żyli i pracowali. Podjęta praca porządkuje zabytki archeologiczne, ale ma również na celu udokumentowanie tego, co obecnie znajduje się w naszych zbiorach – mówił ks. Stefan Cegłowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego. – Istotnym zadaniem była także konserwacja wielu obiektów, bez której zabytki te skazane byłyby na zniszczenie lub na zapomnienie”, dodał ks. dyrektor.
Dziękował także za wkład w przygotowanie wystawy mgr. Pawłowi Kucyperze z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dr. Jerzemu Sikorze z Zakładu Archeologii Pomorza Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, za nadzór konserwatorski i przeprowadzone prace – ks. mgr. Andrzejowi Milewskiemu z Muzeum Diecezjalnego w Płocku, dr. Tomaszowi Kordali z Muzeum Mazowieckiego w Płocku za przygotowanie tekstu o Franciszku Tarczyńskim, Marzenie Kozaneckiej-Zwierz – dyrektorowi Muzeum w Łowiczu oraz Leonardowi Sobierajowi – dyrektorowi Muzeum Mazowieckiego w Płocku za bezpłatne użyczenie fotografii na potrzeby katalogu.
Otwarciu wystawy towarzyszyła prezentacja multimedialna. Komentował ją dr Radosław Janiak: „Prezentowane na wystawie eksponaty to skarby, świadczące o etapach rozwoju człowieka i jego zmaganiach z rzeczywistością. One pokazują, że człowiek nieustannie się uczył, pozyskiwał rzeczy najpierw z kamienia, potem z brązu, a wreszcie z żelaza. Zbiory te odzwierciedlają specyfikę dziejów okolic Płocka, Kujaw, ale też generalnie dzieje kultur egzystujących na ziemiach polskich”, mówił archeolog.
Muzeum Diecezjalne im. Bł. Abpa A.J. Nowowiejskiego przy ul. Tumskiej 3a w Płocku gromadzi, przechowuje, konserwuje i udostępnia różnorodne zabytki już od ponad 100 lat. Zostało założone w 1903 r. z inicjatywy ks. Antoniego Juliana Nowowiejskiego, późniejszego ordynariusza diecezji płockiej. Obiekt według projektu architekta Stefana Szyllera powstał w sąsiedztwie katedry. Od 1913 r. współtworzeniem muzeum zajął się ks. Franciszek Giergielewicz. W muzeum znajdują się eksponaty wycofane z kultu religijnego, ale posiadające wartość historyczną i kulturową.
W czerwcu 2008 r. większość zbiorów przeniesiono do Opactwa Pobenedyktyńskiego przy ul. Tumskiej 3, zmodernizowanego w ramach ZPORR. Tam w skarbcu muzealnym zgromadzone są najcenniejsze zabytki muzeum m.in. Puszka Czerwińska, Kielicha Konrada Mazowieckiego, herma św. Zygmunta z fundacji Kazimierza Wielkiego wraz diademem piastowskim z XIII w. W opactwie obejrzeć można także wystawę „Chrystus w sztuce”, malarską „Madonny polskie” Wiesławy Kwiatkowskiej oraz misyjną. Od 2009 r. dyrektorem muzeum jest ks. Stefan Cegłowski, a wicedyrektorem ks. Andrzej Milewski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.