Płock: wystawa ikon prawosławnych w Domu Darmstadt
23 kwietnia 2012 | 20:48 | eg Ⓒ Ⓟ
„Ikony – świętość pędzlem pisana” – pod takim tytułem w płockim Domu Darmstadt otwarta została wystawa prezentująca ikony prawosławne oraz cerkwie, w których się znajdują. Zbiory pochodzą z partnerskiego miasta Mytiszczi w Rosji, będzie można je oglądać do 9 maja.
Na wystawie znalazły się fotografie ikon prawosławnych oraz cerkwie, w których się znajdują. Można na niej zobaczyć m.in. św. Uara z cerkwi we wsi Wieszki, św. Mikołaja Cudotwórcę ze wsi Nikoło-Prozorowo, Świętą Trójcę z Boltina, Świętych Męczenników i Uzdrowicieli z Pantalejmona, Zwiastowanie Najświętszej Bogarodzicy z Tajminskoje oraz Objawienie Pańskie z Borodina.
Wszystkie zdjęcia pochodzą z okolic miasta Mytiszczi w Rosji – partnerskiego miasta Płocka. Ich autorami są: Wiaczesław Browin i Wiaczesław Niestierow.
O rodowodzie ikon podczas otwarcia wystawy opowiedział ks. dr Andrzej Leleń, wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. Przypomniał, że tradycja teologiczna ikon sięga IV wieku. Sobór Nicejski II zdecydował, że ikony można umieszczać na ścianach świątyń, ponieważ „im częściej wierni będą na nie patrzeć, tym częściej będą oddawać świętym cześć”.
„Ikony pisano, czyli wykonywano na płótnie, którym powlekano deskę z drzewa liściastego, w nawiązaniu do tradycji krzyża świętego; farby były tylko pochodzenia organicznego. W Kościele wschodnim bóstwo utożsamiano z postacią, która ikonę przedstawiała. Pisarze ikon byli świętymi, ascetami, wykonywali swoją pracę na klęczkach, przedstawiając ludzi, którzy spotkali się z Bogiem twarzą w twarz” – mówił ks. Leleń.
Wernisażowi w Domu Darmstadt towarzyszył koncert chóru „Maleńki Sekret” z Mytiszczi, pod dyrekcją Tatiany Czerniejewej. Chórzystki wykonały pieśni rosyjskie oraz pieśni prawosławne, związane ze zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa.
Wystawa „Ikony – świętość pędzlem malowana” wpisała się w niedawno obchodzone święta Zmartwychwstania Pańskiego w Kościele prawosławnym. Będzie czynna będzie do 9 maja. Wstęp wolny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.