Płock: wystawa o okupacji w mieście w 84. rocznicę II wojny światowej
02 września 2023 | 16:14 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Obwieszczenia w języku niemieckim i polskim, regulujące życie ludności Płocka w czasie II wojny światowej, znajdują się na wystawie w kościele parafii pw. św. Józefa w Płocku. Wystawa urządzona w 84. rocznicę wybuchu wojny jest adresowana do płocczan, a zwłaszcza młodzieży szkolnej. Może być przez historyków i katechetów wypożyczana do szkół, aby kolejne pokolenia mogły poznać prawdę o wojennej rzeczywistości miasta.
W kościele parafii św. Józefa w Płocku można obejrzeć wystawę na którą składają się kopie (tzw. reprografie) afiszy z zarządzeniami administracji niemieckiej, skierowanymi do ludności cywilnej Płocka w czasie II wojny światowej. Wystawa powstała z inicjatywy ks. kan. Andrzeja Smolenia, proboszcza parafii, który postanowił przypomnieć społeczeństwu, a zwłaszcza młodemu pokoleniu, że tamte dni były niezwykle trudne dla mieszkańców miasta.
– Zależy mi na pokazaniu prawdy o czasach okupacji w Płocku. Współcześnie żyjący, zwłaszcza młodzi ludzie, nie mają wiedzy na ten temat. Nie są świadomi, że był to bardzo trudny czas dla społeczeństwa, że nie można było się wprowadzić ani wyprowadzić z miasta, że Niemcy rekwirowali płocczanom wiele rzeczy, w tym rowery, że obowiązywały przepustki, że ludzi poddawano drobiazgowym kontrolom – wylicza ks. Andrzej Smoleń.
W kontekście trwającej wojnie w Ukrainie dodaje, że podobnej sytuacji doświadcza obecnie ludność okupowanej Ukrainy, choć tam odbywa się jeszcze inna czynność okupanta: Ukraińcy są siłą wcielani do wojska rosyjskiego i zmuszani do walki przeciwko własnemu narodowi.
Na wystawie w Płocku można obejrzeć i przeczytać obwieszczenia w języku niemieckim i polskim, zawierające przepisy administracyjno-porządkowe, wprowadzone w 1939 roku przez administrację niemiecką. Można na niej przeczytać na przykład nakaz o oddaniu radioodbiorników do magistratu czy zakaz słuchania radiostacji (pod karą śmierci), bezwzględny zakaz posiadania broni, nakaz kwaterunku Niemców, możliwość kontroli lokatorów domów.
Poza tym z wystawy można dowiedzieć się o restrykcjach w stosunku do ludności żydowskiej, jak choćby o dotyczącym jej zakazie zajmowania się handlem i nakazie noszenia naszywki w kształcie żółtego trójkąta.
Historyczna wystawa w parafii św. Józefa jest własnością parafii. Kopie obwieszczeń na tablicach przekazał parafii dr Grzegorz Gołębiewski, płocki historyk, wykładowca akademicki, autor wielu publikacji na temat historii miasta. Oryginalne dokumenty znajdują się w Archiwum Państwowym w Płocku. W montowanie plansz wystawy w kościele parafialnym zaangażowali się Leszek i Barbara Brzescy.
Projekt ma charakter edukacyjny, adresowany jest do mieszkańców miasta, a także do szkół. Za pośrednictwem historyków i katechetów wystawa może trafić do szkół. Inicjatywie patronuje Mazowiecki Kurator Oświaty. Projekt został w większości sfinansowany przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.