Płock: wystawa o teatrze seminaryjnym
29 maja 2010 | 10:35 | eg Ⓒ Ⓟ
W Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku w piątek 28 maja otwarta została wystawa poświęcona historii i działalności kleryckiego teatru na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Przygotował ją ks. prałat Andrzej Kondracki, który przez 25 lat prowadził teatr w seminarium. Wystawa wpisuje się w obchody 300-lecia WSD w Płocku.
Ks. prał. Andrzej Kondracki prowadził klerycki teatr w latach 1970-1994. Przygotował ponad 30 premier: „Wystawialiśmy klasykę, ale nasz teatr przede wszystkim miał charakter eksperymentalny, misteryjny – mówił ks. Kondracki podczas otwarcia wystawy. – Chcieliśmy przybliżyć widzom prawdy Ewangelii, być kaznodziejami, którzy przy pomocy środków teatralnych prezentują treści teologiczne” – dodał kapłan.
Na wystawie znalazły się fotosy ze spektakli, programy (najstarszy z 1924 r.), recenzje, opracowania naukowe (magisteria, doktorat, publikacje w „Studiach Płockich”). Interesująco prezentują się plastyczne, trójwymiarowe konstrukcje z elementami strojów czy eksponatów teatralnych, na którymi ks. Kondracki pracował przez ostatnie pół roku.
„Historia seminaryjnego teatru, wystawiania sztuk będących wyrazem kultury chrześcijańskiej oraz nośnikiem ewangelicznych i najistotniejszych dla człowieka wartości, sięga odległych lat posługi błogosławionego rektora naszej uczelni – arcybiskupa Antoniego J. Nowowiejskiego. Ks. prałat Andrzej Kondracki przez długie lata animował tę działalność, angażując w nią kolejne pokolenia kleryków” – podkreślił ks. dr Mirosław Kosek, rektor płockiego WSD.
W programie spotkania znalazła się także projekcja filmu, na którym znalazły się fragmenty przedstawień, przygotowanego przez ks. Andrzeja Kondrackiego i ks. Grzegorza Mierzejewskiego. Wystawa o teatrze WSD będzie czynna do końca czerwca, ponownie zostanie udostępniona do zwiedzania po okresie wakacyjnym.
Teatr w płockim seminarium powstał w okresie międzywojennym. Jego admiratorem był m.in. bł. abp Antoni J. Nowowiejski, biskup diecezji płockiej, który wcześniej był rektorem uczelni. Po wojnie w działalność teatralną zaangażował się m.in. ks. Seweryn Wyczółkowski. Działania teatralne cieszyły się zainteresowaniem wielu alumnów seminarium. Z przedstawieniami wyjeżdżali m.in. do Lublina i Warszawy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.