Płock: wystawa szopek krakowskich w Domu Darmstadt
20 grudnia 2009 | 17:09 | eg / kw Ⓒ Ⓟ
W płockim Domu Darmstadt przy Starym Rynku w niedzielę 20 grudnia otwarta została wystawa szopek krakowskich. Szopki pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W większości powstały w ramach konkursów, jakie ogłasza krakowskie muzeum.
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa każdego roku kupuje kilka najciekawszych prac do swojej kolekcji, która liczy już ponad 200 obiektów. Szopki krakowskie są inspirowane architekturą starego Krakowa.
W Płocku obejrzeć można dwadzieścia szopek m.in. zawierających stylizowane elementy zabytkowych budowli Krakowa, także fasady licznych krakowskich kościołów, mury Barbakanu czy renesansowe attyki sukiennic. Wszędzie najważniejszym elementem jest scena Bożego Narodzenia.
Szopki są zaludnione licznymi postaciami: oprócz Dzieciątka w żłóbku, Matki Boskiej, św. Józefa, zobaczyć można również pasterzy, Trzech Króli, a nawet smoka wawelskiego, Lajkonika, Tatarów, Pana Twardowskiego, krakowiaków i górali w ludowych strojach.
Wystawa w płockim Domu Darmstadt czynna będzie do 3 stycznia 2010 r. Wstęp na nią jest wolny.
Pierwsze szopki krakowskie powstały w Krakowie w drugiej połowie XIX wieku. Ich twórcami byli murarze i robotnicy budowlani, którzy szukali dodatkowego zarobku w okresie jesienno-zimowym. Budowali szopki w dwóch rozmiarach: małe, bez teatrzyku, do postawienia pod choinką, sprzedawane w okresie przedświątecznym przed Kościołem Mariackim lub Sukiennicami oraz duże, dochodzące nawet do 3 metrów wysokości, przystosowane do odgrywania lalkowego widowiska, czyli do tzw. chodzenia po kolędzie.
Od 1945 roku, zawsze w każdy pierwszy czwartek grudnia, od przedpołudnia u stóp pomnika Adama Mickiewicza gromadzą się szopkarze wraz ze swymi wykonanymi specjalnie na konkurs pracami. Otaczają ich tłumy krakowian i turystów. To barwne widowisko jest jedną z licznych atrakcji Krakowa. W samo południe pochód kolorowych szopek rusza do Pałacu „Krzysztofory”, gdzie zbiera się jury konkursu. Kilka dni później, w niedzielę, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na uroczyste ogłoszenie wyników konkursu wraz z otwarciem wystawy, na której prezentowane są wszystkie zakwalifikowane do konkursu prace.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.