Płock: XIII Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych
19 września 2023 | 16:00 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Seanse filmowe z audiodeskrypcją, rozmowy z twórcami, wykłady o kulturze i sztuce oraz koncerty, znajdą się w programie XIII Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych w Płocku, w dniach 23-29 września. Organizatorem jest Stowarzyszenie „De Facto”. Wydarzenia festiwalowe zaplanowano stacjonarnie w Płocku oraz on-line.
XIII Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych w Płocku odbędzie się w dniach 23-29 września. Celem festiwalu jest włączanie i równość dostępu do kultury, w którym kluczową rolę odgrywa wielozmysłowość i budzenie się potrzeb oraz motywacji w odbiorcy do spróbowania czegoś, co jest nie jest w pełni dostępne.
Festiwal jest wydarzeniem dostosowanym do potrzeb i możliwości osób z niepełnosprawnością wzroku. Jest dostępny i przyjazny dla osób, które nie widzą od urodzenia oraz dla osób, które utraciły wzrok w trakcie swojego życia. Zasiadających na widowni łączy fascynacja kulturą, miłość do kina, muzyki i literatury. Ta miłość czasami bywa nieodwzajemniona, bo wiele filmów nie jest opatrzonych audiodeskrypcją, ten brak wyklucza osoby niewidome z możliwości obcowania ze sztuką filmową, a to wielka strata. Dlatego potrzebny jest festiwal, dzięki któremu ten stan rzeczy ulega zmianie.
Gala otwarcia festiwalu odbędzie się 23 września (sobota) w Teatrze Dramatycznym w Płocku (scena kameralna) o godz. 17:45 – Mini recitalem zespołu The Old Crone „Broniewski Projekt” oraz Spektaklem „Broniewski” (w reżyserii Julii Mark).
24 września (niedziela) będzie można obejrzeć filmy: godz. 9:40 „Głos” w reżyserii Dominiki Montean-Pańków, która będzie gościem festiwalu; o godz. 16:00 wykład „Płomienie miłości: O filmie dokumentalnym «Nienormalni» (1990) w reż. Jacka Bławuta” – wygłosi go dr Piotr Pławuszewski. O godz. 18:00 odbędzie się koncert Zbigniewa Żuka (POKIS – sala koncertowa); godz. 21:10 film „Duchy Inisherin” (reż. Luc Dardenne).
25 września (poniedziałek) zaplanowano projekcje: godz. 9:40 „Liczba doskonała” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego, a po nim spotkanie z reżyserem; godz. 17:10 „Aftersun” (reż. Charlotte Wells); godz. 21:10 „24 godziny” (reż. Juan Diego Botto).
26 września (wtorek) przygotowano projekcje: godz. 9:40 film „Skołowani” (reż. Jan Macierewicz) z gościem Gabrielą Muskałą; godz. 17:10 „Zmruż oczy” (reż. Andrzej Jakimowski) z gościem Zbigniewem Zamachowskim; godz. 21:10 „Moje Stare” w reżyserii Nataszy Parzymies, z gośćmi Dorotą Stalińską i Nataszą Parzymies.
27 września (środa) będzie można obejrzeć filmy: godz. 9:40 „Słoń” (reż. Kamil Krawczycki), gościem będzie aktor Jan Hrynkiewicz; godz. 17:00 Książka na festiwalu – gość Jakub Małecki; godz. 21:10 film „Turkusowa suknia” (reż. Maryam Touzani). 28 września (czwartek) odbędą się trzy projekcje: o godz. 9:40 „Paryż, 13. dzielnica” (reż. Jacques Audiard); o godz. 17:10 „Masz Ci los” (reż. Mateusz Głowacki); o godz. 21:10 „Tar” (reż. Todd Field).
29 września (piątek) organizatorzy zapraszają na emisje: o godz. 9:40 „Filip”, w reżyserii Michała Kwiecińskiego, który będzie gościem festiwalu. Natomiast o godz. 15:30 wykład pt. „Found footage i kultura recyklingu” wygłosi dr hab. Katarzyna Mąka-Malatyńska. Z kolei o godz. 17:30 odbędzie się przyznanie nagród za najlepszą audiodeskrypcję filmową XIII Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych (POKiS – sala koncertowa). Na zakończenie festiwalu o godz. 18:00 zaśpiewa Grażyna Łobaszewska (POKIS – sala koncertowa).
Wydarzenia festiwalu odbędą się na żywo – stacjonarnie w Płocku i on-line. W mieście będą one miały miejsce w: Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego, Mediatece „eMka” Książnicy Płockiej, Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki, Młodzieżowym Centrum Edukacyjno-Wychowawczym „Studnia”. Wstęp jest wolny. Bezpłatne wejściówki na koncerty trzeba odebrać w kasie POKiS (ul. Jakubowskiego 10). Szczegóły o festiwalu znajdują się na stronie: http://fkison.defacto.org.pl/
Organizatorem XIII Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych jest Mazowieckie Stowarzyszenie Pracy dla Niepełnosprawnych „De Facto”. Celem powstałego w 2006 r. stowarzyszenia jest usuwanie różnego rodzaju barier dla osób niepełnosprawnych, w tym zwłaszcza dla niewidomych i słabowidzących.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.