Drukuj Powrót do artykułu

Płock: XXIV Diecezjalny Konkurs Biblijny dla szkół podstawowych o Ewangelii św. Mateusza

13 kwietnia 2018 | 13:59 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ

Franciszek Żabik ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Nasielsku zajął pierwsze miejsce w XXIV Diecezjalnym Konkursie Biblijnym dla szkół podstawowych, który odbył się w Szkołach Katolickich w Płocku. Tematem konkursu był ewangelista Mateusz i jego Ewangelia. Wzięło w nim udział 50 uczniów szkół podstawowych z diecezji płockiej.

Finał XXIV Diecezjalnego Konkursu Biblijnego odbył się Szkołach Katolickich w Płocku, z udziałem 50 uczniów z całej diecezji. Wzięli w nim udział finaliści etapu szkolnego konkursu z klas IV-VI, którzy wykazali się najlepszą znajomością Ewangelii według św. Mateusza.

Tradycyjnie konkurs składał się z dwóch części: testu pisemnego i części ustnej. Finaliści musieli na przykład wykazać się wiedzą, jakie imię nosił ojciec ewangelisty Mateusza, kto służył Jezusowi, gdy ten przestał być kuszony, jaka władzą wykazał się Jezus uzdrawiając paralityka, jak brzmiały ostatnie słowa Jezusa na krzyżu, bluźnierstwo przeciwko komu nie zostanie człowiekowi odpuszczone czy jak miał na imię zwierzchnik synagogi, którego córkę wskrzesiła Jezus? Zdaniem organizatorów poziom był wysoki i wyrównany: ponad 60 proc. uczestników zdobyło ponad 70 punktów.

Do etapu ustnego konkursu zakwalifikowało się pięć osob. Ostatecznie pierwsze miejsce zajął Franciszek Żabik ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku (katechetka Justyna Kołakowska). Na drugim miejscu znalazł się Kamil Kraśniewski z Publicznej Szkoły Podstawowej w Krzynowłodze Wielkiej (katechetka Barbara Czaplicka). Na miejscu trzecim uplasował się Karol Goc z I Prywatnej Szkoły podstawowej w Sierpcu (katechetka Zofia Hołubicka).

Nagrody w konkursie fundował organizator – wydział katechetyczny w Kurii Diecezjalnej Płockiej oraz Płocki Instytut Wydawniczy. Były to m.in. tablety, bezprzewodowe głośniki i książki.

Konkursowi patronowali biskup płocki Piotr Libera oraz Aurelia Michałowska, mazowiecka kurator oświaty.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.