Drukuj Powrót do artykułu

Płock: zakończyła się pielgrzymka księży do Ars

21 kwietnia 2010 | 10:52 | eg Ⓒ Ⓟ

Pięćdziesięciu księży z diecezji płockiej wzięło udział w pielgrzymce do Ars – miasta św. Jana M. Vianneya, patrona Roku Kapłańskiego oraz innych sanktuariów maryjnych Europy. Pielgrzymka ta była jednym z punktów obchodów Roku Kapłańskiego w diecezji. Z powodu żałoby narodowej z udziału w niej zrezygnował biskup Piotr Libera.

Każdemu dniu pielgrzymki przyświecało inne hasło, które było rozważane przez księży: „Kapłan pielgrzym”, „Powrót do początków – powołanie”, „Kapłaństwo – miłość Serca Jezusowego”, „Kapłan człowiekiem dziękczynienia”, „Dobry pasterz”, „Kapłaństwo przezywane jako ofiara” i „Kapłan człowiekiem nadziei i ufności”.

Szczególny charakter miał Dzień Skupienia, który księża przeżywali we francuskim sanktuarium w La Salette. W programie tego dnia znalazła się m.in. adoracja Najświętszego Sakramentu, Eucharystia, Droga Krzyżowa, grupy dzielenia i Apel Jasnogórski, w łączności z Polską, przeżywającą w tym czasie żałobę narodową po tragedii lotniczej pod Smoleńskiem.

„Nasza pielgrzymka służyła odnowieniu życia duchowego – mówi ks. Roman Bagiński, dyrektor wydziału duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Płocku, organizator pielgrzymki. – Nawiedzenia najważniejszych sanktuariów maryjnych w Europie powiązaliśmy z modlitwą o wierność naszemu powołaniu. W czasie pobytu w Ars staraliśmy się wejść w głębię życia kapłańskiego i przesłania św. Jana Marii Vianneya” – dodaje ks. Bagiński.

Poza nawiedzeniem Ars koło Lyonu, księża diecezji płockiej zwiedzili i modlili się także w sanktuariach w niemieckim Altotting, francuskim Nevers, katedrze Notre Dame i bazylice Sacre Coeur w Paryżu, belgijskim Banneux i niemieckiej Kolonii. Każde z tych miejsc związane jest z objawieniami maryjnymi.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.