Płock: zakończyło się „Płockie Kolędowanie 2014”
06 stycznia 2014 | 18:49 | eg Ⓒ Ⓟ
Po raz dwudziesty w Płocku odbyło się „Płockie Kolędowanie”, czyli największa w mieście impreza kolędnicza. W bazylice katedralnej i Orlen Arenie wystąpiły m.in. Eleni, Katarzyna Jamróz, rodzina Pospieszalskich oraz płockie chóry. W ciągu czterech dni mieszkańcy miasta i goście mieli okazję wysłuchać tradycyjnych kolęd, pastorałek oraz pieśni bożonarodzeniowych.
„Płockie Kolędowanie” niejako klamrą spięły występy dwóch artystek. W piątek 3 stycznia w bazylice katedralnej płockiej na Wzgórzu Tumskim z kolędniczym repertuarem wystąpiła Katarzyna Jamróz, dobrze znana z krakowskiej Piwnicy pod Baranami, natomiast w poniedziałek 6 stycznia w Orlen Arenie gorąco oklaskiwano występ Eleni. W międzyczasie wielbiciele kolęd i pastorałek mogli wysłuchać koncertu w wykonaniu rodziny Pospieszalskich: 14 osób z dwóch pokoleń, grających na wielu instrumentach.
Tradycyjnie nie zabrakło wieczoru z płockimi chórami. W katedrze utwory po polski i po angielsku zaprezentowali: chór „Viva la Musica” ze Szkoły Podstawowej nr 23, chór „Kamerton” z Gimnazjum nr 8, Zespół Pieśni i Tańca „Wisła”, Płocki Chór Katedralny „Pueri et Puelle Cantores Plocenses”, chór „Vox Maiorum” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, chór „Minstrel” z LO im. Marsz. St. Małachowskiego oraz kwartet smyczkowy „Bemolla”, przy akompaniamencie pianisty Jarosława Domagały.
Ponadto w katedrze można było wysłuchać swingujących utworów w wykonaniu kwartetu wokalnego „Positive Vibrations” z Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, chóru „Vox Singers” oraz chóru żeńskiego z Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku. Niemal wszystkie z wymienionych chórów mają na koncie nagrody w prestiżowych konkursach.
„Wiele kolęd, które współcześnie śpiewamy, pochodzi z XVII i XVIII wieku, jednakże szczyt twórczości kolędowych przypada na okres niewoli i zaborów. Wtedy pieśni bożonarodzeniowe zaczęły przybierać rytmy polskich tańców narodowych i wzmacniały ducha patriotyzmu. Obecnie też tworzy się kolędy. Te nowe mówią o współczesności, o tym, co nas boli i czego oczekujemy od narodzonego Zbawiciela” – mówił podczas „Płockiego Kolędowania” ks. kan. dr Andrzej Leleń, diecezjalny referent ds. muzyki kościelnej, jeden z inicjatorów kolędniczej imprezy”.
Organizatorami „Płockiego Kolędowania 2014” były Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, Urząd Miasta Płocka oraz Kuria Diecezjalna w Płocku.
„Płockie Kolędowanie” jest cykliczną, kilkudniową imprezą, odbywającą się zawsze na początku stycznia – w tym roku po raz 20. Głównym celem wydarzenia jest podkreślenie wyjątkowego charakteru świąt Bożego Narodzenia, zaakcentowanie uczucia radości z przebywania w rodzinnym gronie oraz zachęta do wspólnego śpiewu. W repertuarze wykonawców znajdują się kolędy, pastorałki i utwory o charakterze sakralnym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.