Płock: zakończyły się Kolonie Miłosierdzia dla dzieci z Wileńszczyzny
04 lipca 2023 | 16:15 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Niemal pięćdziesięcioosobowa grupa polskich dzieci z Wileńszczyzny przebywała w Płocku na Koloniach Miłosierdzia, zorganizowanych przez Fundację „Cokolwiek uczyniliście”. W programie kolonii była wspólna modlitwa, atrakcje turystyczne i koncert.
Płocka Fundacja „Cokolwiek uczyniliście” zorganizowała kolonie dla dzieci z Wileńszczyzny we współpracy ze Wspólnotą Miłosierdzia Bożego z Solecznik na Litwie, jej przewodniczącym jest Tadeusz Romanovski. Goście byli w Płocku przez siedem dni.
W programie pobytu była m.in. wycieczka do Torunia (modlitwa i zwiedzanie sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, seans w Planetarium), wizyta w skansenie w Kłóbce, zwiedzanie zabytków Płocka, seans filmowy w kinie, pobyt w ZOO, udział w animacjach przygotowanych przez Agencję Impuls. Goście z Litwy uczestniczyli również w Mszy św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku, której przewodniczył bp Szymon Stułkowski.
– Tradycją Kolonii Miłosierdzia jest to, że grupa z Solecznik spotyka się z płocczanami. Pierwsze ze spotkań odbyło się w kościele św. Jana Chrzciciela, goście przyjęli symboliczny bochen chleba. Drugie spotkanie odbyło się w auli Centrum Edukacji Grupy Orlen. Najpierw goście zaprezentowali własny występ artystyczno-modlitewny, a potem koncert dał Paweł Piekarczyk. Wykonał kilkanaście utworów o tematyce historycznej, związanej z żołnierzami wyklętymi czy stanem wojennym – relacjonował dr Witold Wybult, prezes Fundacji „Cokolwiek uczyniliście”.
Podczas koncertu świętowano również piątą rocznicę rejestracji Fundacji „Cokolwiek uczyniliście”. Wydała ona okolicznościową broszurę o działalności. Uczestnicy koncertu zostali poczęstowani jubileuszowym tortem oraz otrzymali w prezencie publikację. Partnerem wydarzenia było Centrum Edukacji Grupy Orlen.
Organizacja Kolonii Miłosierdzia w Płocku (czwarta edycja) była możliwa dzięki współpracy ze Szkołami Katolickimi w Płocku. Koordynatorem kolonii był Adam Modliborski, wiceprezes Fundacji „Cokolwiek uczyniliście”.
Pobyt dzieci w Polsce był możliwy dzięki wsparciu finansowemu: Fundacji Grupy PERN, Fundacji Energa oraz Nadleśnictwa Gostynin.
Fundacja „Cokolwiek uczyniliście” została powołana „w celach dobroczynności oraz kształtowania postaw patriotycznych, społecznych i chrześcijańskich”. Utworzono ją w 2018 r. z inicjatywy i fundacji ks. inf. prof. dr. hab. Wojciecha Góralskiego, znanego polskiego kanonisty. Nazwą fundacji stały się słowa zaczerpnięte z Ewangelii według św. Mateusza (Mt 25, 40). Prezesem fundacji jest dr Witold Wybult.
Fundacja ma przede wszystkim udzielać wsparcia rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej poprzez organizowanie pomocy materialnej dla najbardziej potrzebujących. Przez pięć lat działalności fundacja zrealizowała kilkanaście projektów, głównie charytatywnych, ale też kształtujących postawy patriotyczne, społeczne i chrześcijańskie (m.in. Bal Wszystkich Świętych).
Fundacja działa na rzecz Polaków zamieszkujących tereny Wileńszczyzny, głównie rejonu solecznickiego: jest to Świąteczna Paczka Rodakom na Wileńszczyźnie oraz wycieczka dla dzieci z polskich rodzin z Wileńszczyzny do Płocka, nazwana Koloniami Miłosierdzia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.