Płock: zakończyły się rekolekcje dla organistów
26 czerwca 2013 | 21:36 | eg Ⓒ Ⓟ
62 organistów z diecezji płockiej wzięło udział w dorocznych w rekolekcjach, które miały miejsce w Młodzieżowym Centrum Edukacyjno-Wychowawczym „Studnia” w Płocku. Tematyka rekolekcji dotyczyła Roku Wiary, konferencje głosił ks. dr Włodzimierz Piętka, redaktor naczelny płockiej edycji „Gościa Niedzielnego”.
Eucharystii na rozpoczęcie rekolekcji przewodniczył bp Piotr Libera. W słowie skierowanym do organistów podkreślał ich wielką odpowiedzialność za Kościół i społeczność lokalną. Stwierdzał, że organista powinien być „człowiekiem wiary”, który świadczy swoim życiem o wierze w Chrystusa i jest oddany swojej posłudze w Kościele.
Głównym tematem rekolekcji był Rok Wiary. Konferencje głosił ks. dr Włodzimierz Piętka, redaktor naczelny płockiej edycji „Gościa Niedzielnego”: „Zanim wierni usłyszą modlitwy i kazanie księdza – słyszą śpiew i grę organisty. To nowa ewangelizacja już na progu kościoła, ale by była możliwa, organista musi być bardziej artystą niż rzemieślnikiem. Organista również boryka się z zagrożeniami: gdy chrześcijaństwo staje się ciężarem i przyzwyczajeniem lub gdy ogarnia go lenistwo”, stwierdzał rekolekcjonista.
W czasie rekolekcji ćwiczenia praktyczne prowadził ks. dr Andrzej Leleń, diecezjalny referent ds. muzyki kościelnej i organizator rekolekcji, wspólnie z ks. Hieronimem Chamskim, autorem wielu pieśni religijnych. Z zainteresowaniem spotkał się także wieczór kerygmatyczny, poprowadzony przez dr Iwonę Zielonkę, dyrektora Szkoły Nowej Ewangelizacji im. św. Łukasza Ewangelisty Diecezji Płockiej. W programie była m.in. modlitwa uwielbienia i konferencja o roli muzyki w nowej ewangelizacji.
Poza tym 62 organistów, w większości mężczyzn, wspólnie uczestniczyło we Mszach św., Apelach Jasnogórskich i korzystało z sakramentu pokuty i pojednania.
Zdaniem Kazimierza Grzywińskiego, organisty od 45 lat, obecnie pracującego w parafii św. Wita, Modest i Krescencji w Sierpcu, przeżyte rekolekcje były „potrząśnięciem sumienia”: „Słyszeliśmy pytania: jak pracujemy? czy wiemy, co robimy? jak jesteśmy postrzegani? czy umiemy rozmawiać z ludźmi? czy ludzie nie odchodzą po rozmowie z nami zgorszeni? Dowiedziałem się także, że organista przekazuje swoją wiarę innym śpiewem i grą. Wierni powinni wychodzić z kościoła szczęśliwi, a nie zmęczeni”, przypominał usłyszane nauki K. Grzywiński.
„Nasza posługa niesie wiele trudów i rozczarowań, dlatego dostrzegam potrzebę spotkań rekolekcyjnych i nauk, które trafiają w sedno naszej codzienności – uważa Bogumiła Nasierowska, organistka z parafii św. Tekli w Ciechanowie. – Zrozumiałam, że muszę nauczyć się większej ufności w trudnych sytuacjach; milczenia, gdy wydaje się, że jest to niemożliwe; cierpliwości, gdy chciałoby się osiągnąć szybko cel, a także większego zdecydowania, gdy chodzi o obronę wartości, które wyznaję. A wszystko to dla własnego duchowego dobra i aby dać świadectwo, którego dziś wszyscy potrzebują”, komentowała po rekolekcjach organistka z 3-letnim doświadczeniem zawodowym.
Rekolekcje dla organistów w Roku Wiary zorganizował referat ds. muzyki kościelnej Kurii Diecezjalnej Płockiej, którym kieruje ks. kan. dr Andrzej Leleń.. Rekolekcje te mają w diecezji płockiej długą tradycję i należą do najstarszych w Polsce. Po raz pierwszy zorganizował je bł. abp Antoni J. Nowowiejski, którzy był biskupem diecezji płockiej w latach 1908-41.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.