Drukuj Powrót do artykułu

Płockie Kolędowanie po raz 23. (zapowiedź)

03 stycznia 2018 | 20:57 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ

Aktorka i wokalistka Olga Borys, Łódzka Grupa Kreatywna i Zespół Turnioki, wystąpią w bazylice katedralnej płockiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny podczas 23. edycji Płockiego Kolędowania (5-7 stycznia). Jest to największa impreza kolędnicza w mieście w okresie świątecznym. Wstępy na koncerty są bezpłatne.

Płockie Kolędowanie 2018 zaplanowano na 5-7 stycznia w bazylice katedralnej płockiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Głównym celem wydarzenia jest podkreślenie wyjątkowego charakteru świąt Bożego Narodzenia, zaakcentowanie uczucia radości z przebywania w rodzinnym gronie oraz zachęta do wspólnego śpiewu. W repertuarze wykonawców znajdą się kolędy, pastorałki i utwory o charakterze sakralnym.

W piątek 5 stycznia przed płocką publicznością wystąpi aktorka i wokalistka Olga Borys. W latach 1997-99 występowała w Teatrze Studio w Warszawie, w latach 1999-2001 w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Od lat znana jest polskim telewidzom z udziału w popularnych serialach. Grała między innymi w „Klanie”, „Na Wspólnej”, „Magdzie M.” czy „Lokatorach”. Wzięła też udział w szóstej edycji programu „Twoja twarz brzmi znajomo”.

Oldze Borys towarzyszył będzie Chór Minstrel. Działa on przy najstarszej polskiej szkole – Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku. Powstał w 1992 roku i obecnie liczy około 86 chórzystów. Założył go i od początku prowadzi nauczyciel Sławomir Gałczyński, a współprowadzi Eliza Łochowska. Zespołowi na fortepianie towarzyszy Dariusz Petera. Minstrel skupia uczniów i absolwentów liceum. W czasie 24-letniej działalności zespół dał około 520 koncertów w kraju i za granicą. Śpiewał w Czechach, Hiszpanii, Włoszech, Grecji, Serbii, Niemczech, Izraelu i Szwecji, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.

W sobotę 6 stycznia w katedrze będzie można posłuchać Łódzkiej Grupy Kreatywnej z programem „Z kolędą przez Polskę”. Muzycy przedstawią program kolęd i pieśni regionalnych związanych z obrzędowością świąteczną. Będzie to unikalne w skali kraju wydarzenie literacko-muzyczne, oparte o pieśni ludowe, wywodzące się z ziem jednej z dawnych głównych siedzib Królestwa Polskiego, wsparte najbardziej znanymi kolędami w odświeżonych aranżacjach.

W repertuarze znajdują się m.in. kompozycje regionalne, zaczerpnięte z tomów pieśni spisanych przez Oskara Kolberga. Kwartet wystąpi w składzie: Konrad Michalak – wokal, Szymon Szyszka – piano elektryczne, Kamil Biadała – kontrabas, Karol Szczygieł – perkusja.

W niedzielę 7 stycznia koncert kolęd i pastorałek po góralsku da Zespół Turnioki. Jest to zespół grający muzykę polskich i słowackich gór we własnych, ciekawych, współczesnych aranżacjach. Zespół istnieje od 2000 roku i zagrał do tej pory około 900 koncertów w Polsce i za granicą, reprezentując kraj na festiwalach m.in. w Meksyku, Indiach, Niemczech, Czechach na Ukrainie i Słowacji. W Płocku grupa wykona program „Na to Boze Narodzyniy”.

Organizatorami Płockiego Kolędowania są: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, Urząd Miasta Płocka, Kuria Diecezjalna w Płocku z ks. kan. dr Andrzejem Leleniem, diecezjalnym referentem ds. muzyki kościelnej, przy współpracy z parafią katedralną. Wstępy na koncerty są bezpłatne, wszystkie rozpoczynają się o godz. 19.00.

Płockie Kolędowanie w 2018 r. odbędzie się po raz 23. Jest ono cykliczną imprezą, odbywającą się zawsze na początku stycznia. Głównym celem wydarzenia jest podkreślenie wyjątkowego charakteru świąt Bożego Narodzenia oraz zachęta do wspólnego śpiewu. W repertuarze wykonawców znajdują się kolędy, pastorałki i utwory o charakterze sakralnym.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.