Drukuj Powrót do artykułu

Płońsk: parafia zbudowała studnię w Kamerunie

13 kwietnia 2018 | 13:52 | eg | Płońsk Ⓒ Ⓟ

Parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku w diecezji płockiej zbudowała studnię głębinową w Kamerunie. W ciągu 3 lat prowadziła zbiórkę makulatury, z której środki w wysokości 43 tys. zł zostały przekazane na budowę studni w misji Najświętszego Serca Jezusa w Mbei, w której pracują siostry pasjonistki, związane z diecezją płocką.

Studnia głębinowa „Maksymilian” została zbudowana na terenie misji Najświętszego Serca Jezusa w Mbei w Kamerunie, gdzie pracują siostry pasjonistki. Jej budowa kosztowała 43 tys. zł. Na tę kwotę złożyły się środki pochodzące ze zbiórki makulatury (zebrano około 60 ton makulatury) i ofiar indywidualnych, w tym od biskupa płockiego Piotra Libery. Budowa została zrealizowana za pośrednictwem polskiej fundacji Raoula Follereau. Studnię oznaczono tabliczka informacyjną „Studnia ”.

Pasjonistka s. Tomasza Bogumiła Sadowska z misji Mbei w Kamerunie opowiada, że teren wokół jest górzysty, a klasztorem jest po prostu wiejski dom przy drodze, bez ogrodzenia, gdzie każdy może wejść m.in. do kaplicy na modlitwę. Problemy z wodą trwały kilka lat, choćby z powodu złej jakości rur, które mają ją doprowadzać.

– Czysta woda pitna, którą dostarcza nam studnia jest dla nas skarbem. Każdego ranka nasze nauczycielki otwierają studnię i wraz z dziećmi pompują wodę do przeznaczonych na ten cel wiader, aby uczniowie ośmiu klas mieli wodę do picia. W tym czasie w wodę zaopatrują się również nasi sąsiedzi oraz osoby udające się do pracy w polu. Wieczorem studnia także jest otwierana, aby każdy potrzebujący zaopatrzył się w wodę pitną. Niebawem będzie ona włączana elektrycznie – relacjonuje s. Tomasza.

Pasjonistka podkreśla także, że nowa studnia, podarowana przez parafian z Płońska, jest ogromnym darem, za który zarówno siostry z misji, jak i lokalni mieszkańcy, są bardzo wdzięczni. Wyrazem wdzięczności była Msza św. za ofiarodawców.

– Otrzymaliśmy informację, że studnia głębinowa już działa. Mieszkańcy misji Mbei w Kamerunie mają wodę, czyli źródło życia. Dziękujemy wszystkim darczyńcom za włączenie się w to ważne dzieło – podsumował ks. kan. Zbigniew Sajewski, proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku, inicjator zbiórki na studnię w Afryce.

Studnia głębinowa w Mbei, to kolejne dzieło misyjne parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku. Pomaga ona misjonarzom na świecie w różny sposób od 2013 roku.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.