Płońsk: XVIII Międzynarodowy Festiwal ks. Macieja K. Sarbiewskiego (zapowiedź)
10 maja 2023 | 22:43 | eg | Płońsk Ⓒ Ⓟ
W dniach 12-13 maja w Płońsku i Sarbiewie (diecezja płocka) odbędzie się XVIII Międzynarodowy Festiwal ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”. W programie znajdą się m.in. konkursy dla młodzieży szkolnej, koncert poetycki oraz wykłady naukowe. Organizatorem wydarzenia jest Academia Europaea Sarbieviana w Sarbiewie.
XVIII Międzynarodowy Festiwal ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza” potrwa w dniach 12-13 maja oraz 22 czerwca.
W piątek 13 maja jego uczestnicy i goście spotkają się w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Płońsku (ul. Płocka 76). W godz. 11.00-12.30 zaplanowano wykłady dwóch profesorów Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu: Aleksandra Wojciecha Mikołajczaka i Rafała Dymczyka. Spotkanie pt. „Rzymskim szlakiem Sarbiewskiego” poprowadzi dr Teresa Kaczorowska. W godz. 12.30-13.30 nastąpi rozstrzygnięcie II Konkursu na prezentację multimedialną o ks. M. K. Sarbiewskim „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”.
O godz.14.00 w sali konferencyjnej w hotelu Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku (ul. H. Sienkiewicza 11) odbędzie się Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana. Na godz. 18.00 zaplanowano inaugurację XVIII Międzynarodowego Festiwalu ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”, w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku (ul. Płocka 50).
Następnie rozstrzygnięty zostanie XVIII Międzynarodowy Konkursu Poetycki „O Laur Sarbiewskiego” (w wersji polskiej i łacińskiej), finał poprowadzi Maciej Gąsiorek. W programie jest też koncert poetycki „Poematy i dźwięki” w wykonaniu Urszuli Makosz i Urszuli Stosio, natomiast o godz. 21.30 – Noc Poetów, z oprawą muzyczną Curly Cale w składzie: James Brierley, Maciej Pruchniewicz („Sienkiewiczówka”, MODR Poświętne).
W sobotę 13 maja uczestnicy festiwalu przeniosą się do Sarbiewa. O godz. 9.00 rozpocznie się XVII Konkurs Krasomówczy dla Młodzieży „O Laur Sarbiewskiego”, wprowadzenia dokona prof. Janusz Rohoziński. Odbędą się wystąpienia półfinalistów z Mazowsza północnego i wręczenie nagród (Szkoła Podstawowa im. ks. M. K Sarbiewskiego w Sarbiewie)
Z kolei o godz. 11.00 nastąpi rozstrzygnięcie XVII Konkursu Recytatorskiego dla uczniów szkół podstawowych z gminy Baboszewo (Szkoła Podstawowa im. ks. M. K Sarbiewskiego w Sarbiewie).
O godz. 12.00 sprawowana będzie Msza św. w intencji ks. Macieja Kazimierz Sarbiewskiego w kościele pw. św. Stanisława BM w Sarbiewie. O godz. 13.00 zaplanowano koncert muzyki barokowej w wykonaniu prof. Marii Pomianowskiej i jej doktorantki Mingjie Yu z Chin. Na zakończenie o godz. 14.00 wszyscy uczestnicy zaproszeni zostaną na posiłek w ogrodach parafii Sarbiewo.
Zwieńczenie festiwalu nastąpi w czwartek 22 czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie. O godz. 18.00 odbędezie się uroczysta promocja nowej książki dwóch profesorów Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu: Aleksandra Wojciecha Mikołajczaka i Rafała Dymczyka pt. „Rzymskim szlakiem Sarbiewskiego” (UAM Poznań 2023). Spotkanie poprowadzi dr Teresa Kaczorowska.
Głównym organizatorem XVIII Międzynarodowego Festiwalu ks. Macieja K. Sarbiewskiego jest Academia Europaea Sarbieviana w Sarbiewie, jej prezesem jest dr Teresa Kaczorowska. Wydarzeniu patronuje m.in. biskup płocki Szymon Stułkowski.
Jezuita ks. Maciej Kazimierz Sarbiewski (1595-1640), który poza Polską zasłynął jako Sarbievius, był uczonym, profesorem Akademii Wileńskiej, doradcą króla Władysława IV Wazy w latach 1635-40. Urodził się w Sarbiewie koło Płońska w diecezji płockiej, jednak na rodzinnej ziemi był przez długi czas zapomniany. Pamięć o nim jest natomiast do dzisiaj żywa w innych krajach, np. na Litwie (gdzie jednak jest przedstawiany wyłącznie jako wykładowca Akademii Wileńskiej z pominięciem jego polskich korzeni i w formie Sarbievius) i w Europie Zachodniej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.