Pniewo: kard. Glemp odsłonił tablicę ks. Zdzisława Króla
28 listopada 2010 | 16:31 | eg Ⓒ Ⓟ
W kościele parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Pniewie w diecezji płockiej w niedzielę 28 listopada prymas senior kard. Józef Glemp odsłonił tablicę poświęconą ks. infułatowi Zdzisławowi Królowi, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Ks. Król pochodził z parafii Pniewo, w 2008 r. świętował w niej 50-lecie kapłaństwa.
Mszy św. w intencji śp. ks. Zdzisława Króla przewodniczył kard. Glemp. Koncelebrował ją biskup płocki Piotr Libera, księża z dekanatu pułtuskiego oraz księża z archidiecezji warszawskiej – współpracownicy ks. Króla: „Pomimo zapisów na czarnych skrzynkach mało wiemy o ostatnich chwilach samolotu, w którym znajdował się kwiat naszego obywatelstwa, który leciał na modlitwy na grobach żołnierzy pomordowanych w Katyniu” – mówił w homilii kard. Glemp.
„Kościół, tak jak całe społeczeństwo, jest zainteresowany wynikami śledztwa w sprawie tej katastrofy. Ale patrzymy na tę tragedię również z punktu widzenia wiary. W całej historii zbawienia było wiele ofiar składanych Bogu. Teraz mamy dla Boga jedyną i godną ofiarę: jest nią sam Jezus Chrystus. A w Nim Bogu Ojcu ofiarujemy wszystkie ofiary kwietniowej katastrofy. Czynimy to w parafii urodzenia ks. Zdzisława” – podkreślał prymas senior.
„Kto ma prawo do złożenia tej ofiary? – pytał obecnych w kościele w Pniewie. – Na pewno najpierw rodzina, parafia, później szkoły w Pniewie i Wyszkowie, Katolicki Uniwersytet Lubelski, diecezja płocka i archidiecezja warszawska, gdzie udzielał się ks. Zdzisław. Jest w tej ofierze coś z naszej przyjaźni, znajomości, korzystania z jego słowa, rad, wiedzy i wiary”.
Mówił także o otwartym i mądrym duszpasterstwie ks. Króla w Warszawie, jego wkładzie w proces beatyfikacyjny ks. Jerzego Popiełuszki oraz w wyjaśnianie śmierci ks. Stefana Niedzielaka.
Przedstawiciel najbliższej rodziny ks. Zdzisława Króla mówił, że nie był on przypadkowym pasażerem lotu z 10 kwietnia. Oddał się tej sprawie i był autorem słów modlitwy, której fragment umieszczono na poświęconej mu tablicy: „Walczymy o prawdę tamtych wydarzeń, a ciągle nie znamy jej pełni”.
Tablicę poświęconą pamięci tragicznie zmarłego ks. infułata Króla umieszczono w kruchcie kościoła parafialnego w Pniewiu, powstała dzięki fundacji jego rodziny. Pod tablicą umieszczono szkatułę w ziemią z Katynia i Smoleńska.
Ks. inf. dr Zdzisław Król ur. się 8 maja 1935 r. w Zdzieborzu w parafii Pniewo, w diecezji płockiej. Był najstarszy wśród rodzeństwa, brat Jana i Stanisława. Ukończył gimnazjum męskie w Wyszkowie. Święcenia kapłańskie przyjął 3 sierpnia 1958 r. w archikatedrze warszawskiej, z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Na KUL-u uzyskał doktorat z prawa kanonicznego.
Od 1967 r. był pracownikiem Kurii Metropolitalnej archidiecezji warszawskiej, a w latach 1979-1992 pełnił funkcję jej kanclerza. Był również wikariuszem biskupim i sekretarzem Archidiecezjalnej Rady Kapłańskiej, a także członkiem Rady Biskupiej. Przewodniczył Wydziałowi Charytatywnemu Kurii i Kolegium Konsultorów Kurii.
Ks. Król współuczestniczył w planowaniu wizyt papieża Jana Pawła II w Polsce, był postulatorem procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki. Był także kapelanem Warszawskiej Rodziny Katyńskiej w latach 1987-2007 oraz członkiem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Od 1992 r. sprawował funkcję proboszcza warszawskiej parafii Wszystkich Świętych, gdzie po odejściu na emeryturę został rezydentem. Przez całe życie ks. Król był bardzo związany z rodzinną wioską Zdziebórz w parafii Pniewo w diecezji płockiej i często ją odwiedzał. W 2008 r. w Pniewie obchodził pięćdziesiątą rocznicę swoich święceń kapłańskich.
Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku. 16 kwietnia 2010 r. został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 20 kwietnia 2010 r. został pochowany w Świątyni Opatrzności Bożej, w Panteonie Wielkich Polaków. Uroczystej Mszy św. pogrzebowej przewodniczył metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, koncelebrowało ją kilku biskupów, w tym kard. Józef Glemp.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.