Wrażenia po krakowskiej premierze „Dwóch Koron”
06 października 2017 | 10:42 | Kraków / pra / mz Ⓒ Ⓟ
Wielki atut w muzyce, w dobrym wyważeniu między patosem a poczuciem humoru, bardzo piękne epizody – świetnie poprowadzone i świetnie zagrane – powiedział o filmie „Dwie Korony” o. Michał Legan zajmujący się krytyką filmową. 5 października odbyła się krakowska premiera filmu o św. Maksymilianie Kolbe.
– Nie zdawałem sobie sprawy, że film łączy wątki fabularne z dokumentalnymi. Kiedy usłyszałem o tym z ust reżysera, to trochę spiąłem się w środku, bo to rzadko ładnie wychodzi. Ale tym razem, jestem przekonany, że zostało to doskonale połączone – powiedział po krakowskiej premierze filmu „Dwie Korony” o. dr Michał Legan OSPPE z Katedry Teologii Mediów na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.
„Jestem pod dużym pozytywnym wrażeniem. Film oglądało się z przyjemnością. Wielki atut w muzyce, w dobrym wyważeniu między patosem a poczuciem humoru, bardzo piękne epizody – świetnie poprowadzone i świetnie zagrane” – dodawał paulin.
Franciszkanin konwentualny, o. Jan Maria Szewek, zwrócił uwagę, że ciekawą konwencją jest fakt, że „Dwie Korony” to film fabularyzowany. „Myślę, że te elementy fabularne były ożywiające w tym wszystkim. Wprowadziły dużo humoru słownego. To jest atut, który może przyciągnąć młodego widza” – mówił i dodawał, że film jest wartościowy zwłaszcza dla osób, które słabo znają historię życia św. Maksymiliana Kolbego. „Daje dużo wiedzy i może zbliżyć do Pana Boga” – mówił o. Szewek.
Jak przekonują twórcy filmu, „Dwie Korony”, to pierwszy film ukazujący nieznane dotąd powszechnie fakty z życia o. Maksymiliana Kolbego, począwszy od jego dzieciństwa, aż do heroicznej śmierci.
Czytaj także: „Dwie Korony” w Watykanie
W rolę o. Maksymiliana Kolbego wcielił się Adam Woronowicz. W pozostałych rolach wystąpili Cezary Pazura, Artur Barciś, Maciej Musiał, Antoni Pawlicki, Dominika Figurska, Sławomir Orzechowski i inni. Muzykę do filmu skomponował Robert Janson.
Zdjęcia dokumentalne zostały zrealizowane w Polsce, Japonii i we Włoszech. Do udziału w nich zaproszeni zostali duchowni i świeccy, znawcy życia o. Maksymiliana. Jeden z nich, współwięzień z obozu w Auschwitz, Kazimierz Piechowski, wspomina, iż słowa, które wówczas usłyszał od św. Maksymiliana Kolbego, przemieniły go i ukierunkowały duchowo na całe życie.
Film pojawi się w polskich kinach 13 października.
Katolicka Agencja Informacyjna sprawuje patronat medialny nad filmem „Dwie korony”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.