Po 161 latach Obraz Matki Bożej Pocieszenia powrócił do Chojnic
15 września 2013 | 16:51 | xis Ⓒ Ⓟ
W sobotę 14 września powrócił, w kopii, Obraz Matki Bożej Pocieszenia z Wiela do Chojnic. Zapowiadając to wydarzenie, biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej Wiesław Śmigiel powiedział w rozmowie z diecezjalnym Radiem Głos, że „historia Obrazu Matki Bożej Pocieszenia, który od 1852 r. jest czczony we Wielu, pokazuje jak wielka jest siła wiernych i że jeśli jakiś kult rodzi się spontanicznie, możemy przyjąć, że w tym objawia się wola Pana Boga i działanie Ducha Świętego”.
Prawie 400 pielgrzymów przebyło 14 września ponad 40 km pieszo z Wiela na Kaszubach do Chojnic, aby uroczyście przenieść kopię barokowego Obrazu Matki Bożej Pocieszenia. Pielgrzymów prowadził kustosz Kalwarii Wielewskiej i ofiarodawca Obrazu ks. Jan Flisikowski.
Po południu bardzo wielu wiernych wraz z chojnickimi duszpasterzami witało Maryję na obrzeżach miasta. W miejscu powitania wizerunku dziekan chojnicki i proboszcz bazyliki mniejszej ks. prał. Jacek Dawidowski odmówił specjalnie napisaną przez bpa Śmigla modlitwę do Matki Bożej Pocieszenia. Następnie procesja z Obrazem przeszła ulicami miasta do bazyliki pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela.
W bazylice, gdzie odtąd Obraz znajdzie swoje stałe miejsce, została odprawiona Msza św. koncelebrowana. Proboszcz z Wiela w homilii mówił: „Matko Boża Pocieszenia wejdź w nasze rodziny, aby w nich rodzili się ludzie a nie ginęli jeszcze przed narodzeniem”. – W życiu społecznym musi się odbudować kult matki rodzącej i odpowiedzialnych rodziców – dodał.
Nawiązując do barwnej historii przeniesienia Obrazu Maryi z Chojnic do Wiela, kustosz Kalwarii we Wielu powiedział, że „nasi ojcowie Kaszubi byli bardzo uparci, walczyli ponad 25 lat o przeniesienie Obrazu do Wiela, gdyż kult Maryi w Chojnicach był zagrożony”. Kapłan stwierdził, że pojawienie się Obrazu we Wielu przyczyniło się do budowy tam kościoła.
Obraz Matki Bożej Pocieszenia był czczony w Chojnicach dzięki obecności zakonu augustianów. Kasata klasztoru w 1819 roku pociągnęła za sobą liczne wydarzenia na terenie miasta. W tym przeniesienie Obrazu do chojnickiej fary. Jednak sytuacja nie sprzyjała kultowi maryjnemu w tym mieście. Po wieloletnich staraniach Bractwa Pocieszenia NMP, Obraz Matki Bożej, w uroczystej procesji, został w 1852 r. przeniesiony do Wiela. Tam rozwinął się jego kult. W najbliższych latach przewidziana jest jego koronacja.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.