Drukuj Powrót do artykułu

Po raz 27. z Warszawy wyruszy pielgrzymka niepełnosprawnych

09 lipca 2018 | 13:43 | pgo, KSN AW | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. pixabay.com

XXVII Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych rozpocznie się 5 sierpnia Mszą św. w kościele św. Józefa przy ul. Deotymy w Warszawie. W zeszłym roku wzięło w niej udział ok. 700 osób. „Zapraszamy wszystkich – zdrowych i niepełnosprawnych do udziału w naszych rekolekcjach w drodze, do wspólnej wędrówki i modlitwy” – piszą organizatorzy pielgrzymki.

W pielgrzymce dla niepełnosprawnych biorą udział osoby w różnym wieku – od najmłodszych dzieci, po osób w podeszłym wieku. Ci, którzy pojawili się raz, wracają na nią także w kolejnych latach.

Uczestnikom towarzyszy hasło „JESTEŚMY”. Jak tłumaczą organizatorzy, wyraża ono ideę pielgrzymki. „My jesteśmy: dziećmi Bożymi, zakochanymi w Czarnej Madonnie; ludźmi, jak inni, choć pozbawionymi pewnych sprawności; katolikami, mającymi prawo do uczestniczenia w zbiorowych formach kultu; obywatelami Polski, cieszącymi się wolnością wyznawania wiary, przemieszczania się swobodnie po kraju i korzystania ze wszelkich możliwości spędzania wolnego czasu. I dlatego nie w autokarze, nie w pociągu, nie na ramionach innych braci pielgrzymów, ale na piechotę, w drodze do Częstochowy JESTEŚMY” – piszą.

Zapisy na pielgrzymkę będą przyjmowane od 2 do sierpnia. Każda osoba niepełnosprawna musi wskazać swojego opiekuna oraz wypełnić kartę medyczną z deklaracją przyjmowanych leków. Osoby niepełnoletnie potrzebują zgody rodzica bądź opiekuna prawnego.

Pielgrzymi wyruszą 5 sierpnia w 5 grupach: św. Wawrzyńca, św. Kamila, bł. Unitów Podlaskich, św. Józefa i św. Michała Archanioła. Dziennie będą mieli do pokonania od 20 do nawet 35 km. Pątnicy dotrą na Jasną Górę 14 sierpnia, a dzień później – w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wezmą udział we Mszy św.

Organizatorem Pieszej Pielgrzymki Niepełnosprawnych jest Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej. Od początku przewodnikiem pielgrzymki jest ks. Stanisław Jurczuk.

I Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych na Jasną Górę wyruszyła 5 sierpnia 1992 r. z kościoła św. Józefa na warszawskim Kole. Wówczas w drogę ruszyło ok.250 pątników zdrowych i niepełnosprawnych. 10 lat później było ich już ok. 900, w tym 100 na wózkach inwalidzkich.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.