Pochówek dzieci utraconych w czterech miastach
13 marca 2018 | 11:58 | km | Koszalin Ⓒ Ⓟ
Z coraz większym zrozumieniem spotyka się postulat godnego pochówku dla dzieci utraconych, czyli zmarłych przed urodzeniem, w wyniku poronienia lub martwych narodzin. W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej takie pochówki odbywają się dwa razy w roku w 4 miastach: Koszalinie, Słupsku, Pile i Szczecinku. Najbliższe Msze św. i towarzyszące im pogrzeby odbędą się 24 marca – w Narodowy Dzień Życia.
Uczestnictwo w takim wydarzeniu, w którego skład wchodzi Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka, ceremonia pogrzebowa na cmentarzu i pochówek, może być nie tylko formą pożegnania najbliższego członka rodziny, ale również – dla osób postronnych – okazaniem szacunku dla życia nienarodzonych w ogóle.
W Słupsku Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka odbędzie się 24 marca o godz. 11.00 w kościele pw. Św. Jacka (ul. Dominikańska 3). Następnie ceremonia pogrzebowa rozpocznie się o godz. 12.15 na Nowym Cmentarzu. Do tej pory w Słupsku odbyło się sześć pochówków, podczas których pochowano łącznie 298 dzieci. Pochówek będzie miał charakter ekumeniczny.
W Pile siódmy już pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 24 marca. Msza św. o godz. 11.00 odprawiona będzie w kościele pw. Św. Jana Bosko. Po niej uroczystości pogrzebowe będą kontynuowane na cmentarzu przy Pomniku Dzieci Utraconych. Do tej pory w Pile pochowano ciała 100 dzieci utraconych. Podczas najbliższego pogrzebu pochowanych zostanie 26 dzieci. W pilskim szpitalu odnotowuje się około 190 poronień rocznie.
W Koszalinie Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka odbędzie się 7 kwietnia o godz. 10.00 w kościele pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP, a uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym rozpoczną się o godz. 11.30 w kaplicy. Pogrzeb ma charakter ekumeniczny. Będzie to już piętnasty pogrzeb dzieci utraconych, pozostawionych w koszalińskim szpitalu. Procedury pochówku udało się opracować dzięki kampanii społecznej „Nasze na zawsze”. Pochowano tu już 3023 dzieci.
W Szczecinku 14 kwietnia odbędzie się szósty pogrzeb dzieci utraconych. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12.00 w kościele mariackim. O godz. 13.00 odbędą się uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym. Pochówek ma charakter ekumeniczny. Do tej pory pochowano tu prochy 69 dzieci. Rocznie w szpitalu w Szczecinku dochodzi do około 150 poronień.
Pochówki dzieci utraconych dotyczą dzieci zmarłych w wyniku poronienia lub martwego urodzenia. Mają one prawo do godnego pochowania na cmentarzu, a gdy rodzice tego prawa się zrzekają, obowiązek ten przejmuje gmina, w której znajduje się szpital. Na mocy uchwał poszczególnych rad miasta, pochówki te odbywają się dwa razy do roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.