Początek przygody jedności
10 maja 2013 | 08:52 | ts (KAI/KNA) / br Ⓒ Ⓟ
9 maja 1950 roku rozpoczęła się największa przygoda jedności wszystkich Europejczyków. Podkreślił to w okolicznościowym oświadczeniu sekretarz generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE, ks. Patrick H. Daly.
Przypomniał, że tego dnia przed 53 laty „Francja zaprosiła Niemcy na drogę pojednania i pokoju, opartą na konkretnym projekcie francuskiego komisarza ds. planowania, Jean Monneta”.
Jego zdaniem „tak” wypowiedziane przez kanclerza Niemiec francuskiemu ministrowi spraw zagranicznych Robertowi Schumanowi, stanowiło sygnał do głębokiego procesu przemiany naszego kontynentu we wspólnotę narodów, która od 1 lipca br., po przyjęciu Chorwacji, będzie liczyła 28 krajów członkowskich.
„Pokój i sprawiedliwość – te podstawowe cele z 9 maja 1950 roku, są dziś, w obliczu poważnego kryzysu gospodarczego i wielkich cierpień socjalnych, aktualne bardziej niż kiedykolwiek dotąd” – stwierdził sekretarz generalny COMECE.
Jego zdaniem, jeśli niektórzy politycy i wyborcy uważają, że rozwiązaniem obecnego kryzysu może być konfrontacja i podziały , to „ta logika rzuciłaby nas w czasy sprzed 70 lat, kiedy to Europa była kontynentem nienawiści i podziałów”. Ale my chcemy iść naprzód kierując się wizją zjednoczonej Europy, jaką w swej deklaracji z 9 maja 1950 roku zawarł Robert Schuman.
Sekretarz generalny COMECE zachęcił, aby dziś odkryć na nowo tamtą deklarację. Jest to tekst, stanowiący podstawę projektu europejskiego, który jest źródłem wszystkiego, co wspólnie osiągnęliśmy, aby „odmienić” nasz kontynent.
„Odkrycie tego tekstu mogłoby rzucić światło na naszą drogę do jedności i ukazać wizję, której dziś niekiedy brakuje w kręgach kierowniczych Unii Europejskiej” – stwierdził ks. Daly.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.