Początek Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Warszawie
18 stycznia 2010 | 21:34 | lk / maz Ⓒ Ⓟ
Obowiązkiem chrześcijanina jest piętnowanie zła i pokazywanie dobrych aspektów życia – powiedział ks. Henryk Dąbrowski z polskokatolickiej parafii św. Ducha podczas nabożeństwa ekumenicznego w Warszawie, rozpoczynającego Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Nabożeństwo odbyło się w kościele starokatolickim mariawitów na Woli.
Nabożeństwu przewodniczył biskup naczelny Kościoła starokatolickiego mariawitów Michał Maria Ludwik Jabłoński. Obecni byli m.in. przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu KEP bp Tadeusz Pikus, bp Zdzisław Tranda z Kościoła ewangelicko-reformowanego, bp Wiktor Wysoczański z Kościoła polskokatolickiego, bp Zdzisław Kamiński z Kościoła ewangelicko-metodystycznego i duchowni z Kościołów skupionych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.
Kazanie głosił ks. Henryk Dąbrowski z polskokatolickiej parafii św. Ducha. Zgodnie bowiem z tradycją, podczas Tygodnia Ekumenicznego na nabożeństwa organizowane w kościołach różnych wyznań, zapraszani są przedstawiciele bratnich Kościołów. Nie tylko uczestniczą oni we wspólnej modlitwie ale i głoszą tam kazania.
Nawiązując do hasła Tygodnia Ekumenicznego „Wy jesteście tego świadkami” (Łk 24,48) z Ewangelii św. Łukasza, ks. Dąbrowski tłumaczył jak zwykli chrześcijanie mogą świadczyć o Chrystusie. Podkreślił, że mimo iż współcześni chrześcijanie nie byli świadkami śmierci ani zmartwychwstania Jezusa, mogą być na swój sposób Jego świadkami, jeśli poprzez swoje czyny i słowa pokażą, że Chrystus stanowi centrum i sens ich życia. To najlepszy sposób nawoływania innych do nawrócenia.
– Cały autorytet Apostołów polegał na tym, że byli oni świadkami Chrystusa, Jego życia, cudów, śmierci i zmartwychwstania, nigdy nie twierdzili, że dokładnie zrozumieli Jego nauki, ale wiernie odtwarzali Jego uczynki – powiedział ks. Dąbrowski. – We współczesnym świecie panuje wiele nienawiści i przemocy, należy zło dobrem zwyciężać, bo im więcej jest dobra, tym mniej miejsca w naszym życiu na zło – przekonywał kaznodzieja. Tłumaczył, że obowiązkiem chrześcijanina jest piętnowanie zła i pokazywanie dobrych aspektów życia. – Od postaw jednostek zależy dobro w rodzinie, w pracy w przyjaźni – mówił, zwracając uwagę, że przykazania Dekalogu, stosowane w życiu pojedynczego człowieka, wpływają na moralność całego społeczeństwa. – Niczym innym tych wartości i zasad nie zastąpimy – powiedział.
W skład Polskiej Rady Ekumenicznej, która formalnie zarejestrowana została w 1946 r., wchodzą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starkokatolicki Mariawitów i Kościół Chrześcijan Baptystów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.