Drukuj Powrót do artykułu

Pocztowcy zachęcają do wysyłania kartek ze znaczkiem z Matką Bożą

23.08.2017 , it, Częstochowa, 23-08-2017 Ⓒ ℗

Z okazji jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Poczta Polska S.A. wydała okolicznościowy znaczek z wizerunkiem Częstochowskiej Maryi. Jego prezentacja odbyła się dziś na Jasnej Górze. Znaczek przygotowano w rekordowym nakładzie 240 tys. sztuk. Wszystko po to, by pielgrzymi wysłali jak najwięcej kartek i listów, i w ten sposób włączyli się w szerzenie kultu Królowej Polski. Znaczek wejdzie do obiegu 26 sierpnia, kiedy w Sanktuarium obchodzone będą główne uroczystości jubileuszowe.

Znaczek przedstawia obraz Matki Bożej Częstochowskiej na białym tle. Wizerunek zdobią nowe korony, będące repliką tych, które podarował papież Klemens XI oraz pochodząca z XVIII wieku suknia brylantowa. – Poczta Polska jest zawsze tam, gdzie dzieje się coś ważnego dla Polaków – zapewnia Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej S.A. Podkreśla, że pocztowcy pamiętają o ważnych rocznicach religijnych i patriotycznych, dlatego nie mogli pominąć tak ważnego wydarzenia jakim jest jubileusz koronacji.

Wiceprezes Poczty zauważa, że znaczki to miniaturowe pomniki historii. – Jesteśmy zaszczyceni, że w ten sposób możemy przyczynić się do propagowania kultu Matki Bożej i zachęcamy wszystkich do nabywania tych znaczków i wysyłania kartek, by w ten sposób szerzyć naszą miłość do Królowej na cały świat – podkreśla Wiesław Włodek.

Znaczek został wydany w wielkim nakładzie 240 tys. sztuk, podczas gdy zwykle wydawanych jest 100 tys. Jego koszt wynosi 2,60 zł czyli tyle ile kosztuje zwykły znaczek pocztowy.

Znaczek wydrukowano techniką rotograwiurową, na papierze fluorescencyjnym, w formacie 51 x 31,25 mm.

Znaczkowi towarzyszy koperta pierwszego obiegu, na której znajduje się wydana w Rzymie w 1717 roku rycina przedstawiająca koronację jasnogórskiego Obrazu.

Znaczek i kopertę będzie można kupić 26 sierpnia także na Jasnej Górze.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.