Pod koniec lipca otwarcie Krypty Wielkich Mistrzów Krzyżackich
25 lipca 2010 | 14:06 | Paweł Paziak Ⓒ Ⓟ
Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego ks. dr Bruno Platter weźmie udział w otwarciu Krypty Trzech Wielkich Mistrzów Krzyżackich. Uroczystości odbędą się 31 lipca w katedrze św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie, a rozpoczną się Mszą św. o godz. 12.00, po której krypta zostanie otwarta dla zwiedzających. Będzie można w niej zobaczyć zrekonstruowane pochówki zakonnych dostojników oraz artefakty z wykopalisk archeologicznych.
W 2007 roku w prezbiterium kwidzyńskiej świątyni archeolodzy odkryli trzy średniowieczne trumny. Badania drewna trumien oraz DNA spoczywających w nich kości potwierdziły, że są to szczątki trzech wielkich mistrzów Zakonu Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, potocznie zwanego Zakonem Krzyżackim. Są to: Werner von Orseln (wielki mistrz w latach 1324-1330), Ludolf Koenig von Wattzau (1342-1345) i Henryk von Plauen (1410-1414). To jedyne na świecie odkryte szczątki wielkich mistrzów.
Werner von Orseln był od 1314 roku wielkim komturem i komturem Malborka. W 1324 został wybrany wielkim mistrzem po śmierci swojego poprzednika Karola z Trewiru. Za jego rządów Krzyżacy podbili Kujawy i Ziemię Dobrzyńską. Werner von Orseln dbał o rozwój życia duchowego. Zorganizował dwa zjazdy duchowieństwa pruskiego oraz postarał się o prawne uporządkowanie ustroju zgromadzenia. Zmarł w 1330 roku w Malborku wskutek ran odniesionych w zamachu, którego dokonał rycerz Jan von Endorf.
Ludolf Koenig von Wattzau występuje w dokumentach zakonnych od 1332 roku jako wielki podskarbi Zakonu. Od 1338 roku pełnił funkcję wielkiego komtura i komtura Malborka. W 1344 Działdowo otrzymało z jego rąk jako wielkiego mistrza prawa miejskie. 8 lipca 1343 podpisał w Kaliszu pokój z Polską. Prowadził wojny z Litwą. W wyniku choroby psychicznej zrezygnował ze stanowiska wielkiego mistrza w 1345 roku i objął urząd komtura Pokrzywna.
Henryk von Plauen pochodził z zasłużonego dla Zakonu rodu rycerskiego. W 1407 roku został komturem Świecia. Nie wziął udziału w bitwie pod Grunwaldem. Na wieść o klęsce wojsk krzyżackich przybył do Malborka i skutecznie kierował jego obroną. Za zasługi podczas obrony zamku kapituła zakonna obrała go wielkim mistrzem. W 1411 roku zawarł z Polską tzw. I pokój toruński na bardzo korzystnych warunkach dla Zakonu. Von Plauen zwalczał opozycję miast pruskich i Związek Jaszczurczy. Był zwolennikiem rządów twardej ręki. Został obalony i uwięziony w 1413. Wyszedł na wolność w 1422 r.
Pierwsze badania przeprowadzili w 2007 roku naukowcy z Instytutu Antropologii UMK w Toruniu, antropolog dr Tomasz Kozłowski i specjalistka od badania historycznych szat dr Małgorzata Grupa. Wynika z nich, że jeden ze szkieletów miał bardzo umięśnione ramię, co świadczy o tym, że, człowiek ten za życia władał mieczem albo toporem. Szkielet ten odziany był w siedem warstw niezwykle cennego jedwabiu. Przy szkieletach znaleziono również charakterystyczne cenne zapinki od płaszczy zakonnych. Autentyczność odnalezionych szczątków potwierdziły późniejsze badania dendrologiczne drewna trumien oraz badania DNA.
Prace archeologiczne rozpoczęły się z inicjatywy Bogumiła Wiśniewskiego, pracownika Urzędu Miejskiego w Kwidzynie, i ks. Ignacego Najmowicza, proboszcza katedry. Postanowili oni odszukać miejsce pochówku błogosławionej Doroty z Mątowów, którą pod koniec XIV w. zamurowano w katedralnej celi. Wyznawcą jej kultu jest obecny papież Benedykt XVI, który w 1999 roku, jako Józef Ratzinger, odwiedził Kwidzyn i modlił się przed jej wizerunkiem. We wrześniu 2007 roku odnaleziono pustą kryptę, w której najprawdopodobniej pochowano błogosławioną. Naukowcy przypuszczają, że jej szczątki zostały przeniesione w inne miejsce w katedrze kwidzyńskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.